A következő címkéjű bejegyzések mutatása: ricotta. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: ricotta. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. december 5., szombat

Ricottás-diós tortellini

A múlt szombaton indult a "friss házi olasz tészta" sorozatom a sütőtökös raviolival. Ezt folytattam ma. A múlt héten nem volt nálam a mérlegem, ezért a liszt kicsit megszaladt a tésztába, de most előre kimért alapanyagokkal érkeztem. Szebb is, puhább is lett a tésztám. A tésztagépünk még a legkisebb fokozaton sem adott olyan vékony tésztát, mint szerettem volna, ezért most még nyújtófával is rásegítettem a dologra. S most nem raviolit, hanem tortellinit készítettem.

Ricottás-diós tortellini

A tésztához (2 személyre):
  • 200 g liszt
  • 2 egész tojás
  • fél tk só


A lisztet a tojással, sóval és egy kis vízzel ruganyos tésztává gyúrtam. Folpackba csavarva 40 percre a hűtőbe tettem pihenni. Ezután a tésztát a tésztagéppel kinyújtottam (minden fokozaton kétszer engedtem át) és még utána nyújtófával is tovább vékonyítottam. Derelyemetélővel 6 cm-es négyzetekre vágtam.

A töltelékhez:
  • 1 tk bazsalikom
  • 2 ek vaj
  • 150 g dió
  • 250 g ricotta
  • 1 tk só
  • 10 g reszelt parmezán
  • 1 tk őrölt szerecsendió

 A mártáshoz:
  • 100 g krémes gorgonzola
  • 100 ml tej
  • 10 g reszelt parmezán
  • őrölt szerecsendió

 Egy serpenyőben megolvasztottam a vajat. Megpirítottam a bazsalikomot és a diót. Késes robotgépbe tettem. Sóztam, hozzáadtam a parmezánt, a ricottát és a szerecsendiót. Krémes állagot igyekeztem elérni. A tésztanégyzetek közepére tettem egy kiskanálnyit belőle, majd megvizeztem a szélét. Átlósan félbehajtottam és alaposan összenyomkodtam a széleket. A hajtott felén levő két sarkát gyűrűszerűen összetekertem és összecsíptem. Sós lobogó vízben, miután feljöttek a víz színére, 5 percig főztem. Közben elkészítettem a mártást. Egy serpenyőben felolvasztottam a gorgonzolát. Hozzáadtam a parmezánt, a tejet és megfűszereztem. A kifőtt tésztát a mártásos serpenyőbe szűrtem és alaposan összeforgattam.

Nekem személy szerint az eheti tészta jobban ízlett, s külalakra is jobb volt. Nem mondom, hogy minden másnap tésztagyurmáznék egy ebédért (mert azért nekem megtartott vagy egy órát mire meghajtogattam a tortelliniket), de alkalmanként érdemes kicsit szöszmötölni a konyhába. A végeredmény mindenért kárpótol. Ha nem is olasz vonalon (hanem ázsiain), folytatódnak a tésztaszombatok. :-)

Nincsen ebéd süti nélkül. :-) A piacról két óriási citromos mignon:



2015. november 20., péntek

Ricottás palacsinta

Még nyár közepén az egyik reggelit én készítettem Ildikóék családjának. Ekkor készült ez az amerikai palacsinta jellegű desszert.
Ricottás palacsinta
Hozzávalók (10 db közepes méretű palacsintához):
  • 250 g ricotta
  • 125 ml tej
  • 2 tojás
  • 1 ek porcukor
  • 100 g liszt
  • 1 tk sütőpor
  • egy csipet só
  • 1 csomag vaníliás cukor
  • 1 citrom reszelt héja
  • vaj a sütéshez
  • porcukor, juharszirup és baracklekvár a tálaláshoz


A tojásokat szétválasztottam, a fehérjékből egy evőkanál porcukorral kemény habot vertem. A sárgákat alaposan kikevertem a ricottával, a tejjel, a vaníliás cukorral és a reszelt citromhéjjal. Beleszitáltam a lisztet, a sütőport és a sót. Elkevertem, majd óvatosan beleforgattam a fehérjehabot. A palacsintasütőt felforrósítottam, majd mérsékeltem alatta a lángot. A vajat megolvasztottam. Kb. 10 cm-es átmérőjű palacsintákat sütöttem, amiket óvatosan lapáttal fordítottam meg. Juharsziruppal vagy baracklekvárral kentem meg őket és megporcukroztam. Idényjellegű gyümölcsökkel is lehetett volna tálalni.
2015.07.02.