A következő címkéjű bejegyzések mutatása: túró. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: túró. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. november 20., péntek

Boci-szelet

Ezt a sütit először Orsiéknál ettem. Nagyon megtetszett és tudtam, hogy el kell készítenem, már csak azért is mert Ildikóék egyik kiskutyáját is Bocinak hívják. :-)

Boci szelet

A tésztához (25 * 35 cm-es gáztepsihez)
  • 180 g finomliszt
  • 150 g porcukor
  • 3 ek cukrozatlan kakaópor
  • 100 ml tej
  • 100 ml napraforgó olaj
  • 4 db tojás
  • 1 csomag sütőpor

A túrópöttyökhöz:
  • 500 g tehéntúró
  • 200 g porcukor
  • 50 g búzadara
  • 1 db tojás
  • 1 csomag vaníliás cukor
  • 1 citrom reszelt héja

A tojásokat kettéválasztottam. A fehérjékből kis sóval kemény habot vertem. A sárgákat a cukorral habosra kavartam, ezután hozzáadtam a többi hozzávalót is. A habot óvatosan a masszába forgattam. Kizsírozott, kilisztezett tepsibe öntöttem. A túrót villával áttörtem. Hozzákevertem a többi összetevőt. Evőkanállal kis gombócokat szaggattam, s "véletlenszerűen" a kakaós masszába pötyögtettem. 180 fokra előmelegített sütőben 50 perc alatt megsütöttem. Az olaj miatt másnap is nagyon finom, nem szárad ki. De kinek marad másnapra sütije? :-)
2015.01.20.


2015. október 14., szerda

Kapros gomolyatúrós quiche

Cegi említette a múltkori Kalazanci kör agapéján, hogy szívesen enne egy sós pitét. Akkor jött az ötlet, hogy a gomolyatúró és a póréhagyma alkalmas összetevő lehet.

Kapros gomolyatúrós quiche

Hozzávalók: (30 cm-es piteformához)

A tésztához:

155 g vaj
2-3 ek hideg víz
2 tojássárgája
225 g liszt
fél tk só

A töltelékhez:

600 g gomolyatúró (juhtúróval valószínűleg még finomabb lett volna)
375 g natúr joghurt
150 g reszelt edami sajt
3 ek tejföl
2 tojás
2 csomag friss kapor
1 szál póréhagyma
1 csomag zöldhagyma

fehér bors
olaj

A tetejére:

100 g reszelt edami sajt

A lisztet a hideg vajjal elmorzsoltam. A többi összetevővel rugalmas tésztát gyúrtam belőle. A kivajazott, lisztezett piteformába nyújtottam úgy, hogy pereme is legyen, majd 30 percre a hűtőbe tettem pihenni. A karikára vágott hagymákat kis olajon megdinszteltem, sóztam borsoztam. A tojásokat robotgéppel kihabosítottam, majd elkevertem a joghurttal, tejföllel és a túróval. Kézi habverővel hozzákevertem a sajtot, a finomra vágott kaprot és a lepirított hagymákat. Itt elkövettem egy hibát. A tésztát 15 perc alatt vakra kellett volna sütni. Ti tegyétek ezt meg 180 fokos sütőben, s csak ezután öntsétek bele a tölteléket, ami így már nem áztatja el a tésztát. 50 perc alatt 170 fokon készre sütöttem, 30 perc után a reszelt sajttal megszórtam a tetejét.
A múlt héten a Kalazanci körön ez volt a másik finomság az almás lepény mellett. Minden elfogyott, szóval olyan rossz csak nem lehetett, vagy csak mindenki éhes volt? :-)
2015.10.06.


2015. október 10., szombat

Tejszínes túrótorta

Ezzel a tortával kívánok eredményes gyűlést a nyelvi munkaközösség tagjainak ma délutánra. smile hangulatjel

Tejszínes túrótorta:


4 tojásos olajos rizslisztes piskótát sütöttem egy 26 cm átmérőjű kapcsos tortaformában:

200 g porcukor + 80 g a habba
350 g rizsliszt
1,5 dl olaj
1,5 dl tej
4 tojás
1 csomag sütőpor

Először is kimérek mindent, egyik edényben a lisztet a sütőporral, másik edényben a cukor tej, olaj, tojássárga, harmadik edény a tojásfehérje csipet sóval, pár csepp citromlével, és van egy negyedik edény is, amit lefelejtettem a képtől, abba pedig cukor van amit a habba szánok. Mindig a tojásfehérjével kezdem, felverem , majd hozzáadom a cukort, és kemény habbá verem az egészet. Utána elkeverem a tejet, olajat, tojássárgát és a cukort, csak annyira, hogy elvegyüljön. Rászitálom a sütőporos lisztet, elkeverjük alaposan. Teszek a felvert tojáshabból vagy két kanálnyit a masszához, és egy kézi habverővel elkavarom benne, azaz fellazítom a sárga masszát. Párszor ezt megismételem, majd beleteszem az összes habot és simára keverem. Arra figyeljünk, hogy az edény oldaláról is alaposan leszedjük a sárga masszát, ezt egy nagyobb kanállal, hab kártyával, szilikonos keverőlapáttal könnyen megtudjuk oldani. Ha ez elmarad, és nem egyenletesen oszlik el benne a tojáshab, akkor itt ott tömöttebb lesz a lapunk. Ezután tortaformába/tortagyűrűbe tesszük, aminek csak az alján legyen papír, oldala maradjon szabad. A forma oldalára húzogassuk kicsit fel a tésztát, így sülés közben jobban tud kapaszkodni , egyenletesebb lesz a végeredmény. 175 fokon süssük, míg szép színt nem kap, biztonság kedvéjért végezhetünk tűpróbát is. Akkor vágjuk lapokra, amikor teljesen kihűlt!

Krém:

50 dkg túró
15 dkg porcukor
4-5 dl habtejszín
(2 gr zselatin – ha lágya tejszínhab)
citromhéj, vanília
ízlés szerinti mennyiségű felezett barack (konzerv)

A túrót áttörjük. Összekeverjük a porcukorral, citrommal és vaníliával. (A zselatint beáztatjuk 10 gr hideg vízbe, majd mikróban néhány másodperc alatt feloldjuk.) A habtejszínt felverjük jó kemény habbá, majd óvatosan hozzácsurgatjuk vékony sugárban a felolvadt zselatint és az egészet beleforgatjuk a túrós alapba.

2015.05.22.

Túró Rudi torta

Túró Rudi torta:

Piskóta 26 cm:


3 tojás
6 dkg liszt (én most rizslisztet használtam)
6 dkg cukor
1 ek kakaópor

Túrókrém:

1/2 kg túró
1 dkg zselatin
5 dkg víz
20 dkg porcukor
1 rúd vanília magja (de legalább vanília aroma)
1 citrom reszelt héja
2 dl habtejszín (növényi)

Csokimáz:

15-20 dkg étcsokoládé
1 evőkanál vaj

A zselatint áztassuk be a vízbe, ahogy felszívta a vizet mikróban pár másodperc alatt olvasszuk fel és hagyjuk kicsit hűlni. A túrót a cukorral, aromával, citromhéjjal keverjük ki (a túrót akár át is törhetjük egy szűrőn, hogy még lágyabb legyen a krém). A picit visszahűlt zselatint folyamatos keverés mellett a krémhez keverjük, majd kemény habbá verjük a habtejszínt. A tejszínt egy hablapáttal a túrós krémhez forgatjuk. Szinte azonnal érezni lehet, ahogy a zselatin elkezd “meghúzni”! Ezt a krémet elsimítjuk a kakaós piskótalapon és pár órára hűtőbe tesszük, míg teljesen megszilárdul. Ha megszilárdult, körbevágjuk a forma mentén a tortát és levesszük a karikát. A csokit a vajjal megolvasztjuk, picit visszahűtjük és leöntjük vele a tortát. Kenjük annyira simára, amennyire lehet. Nem baj (sőt), ha az oldalán is lefolyik. Hűtőbe visszatéve dermesszük meg a csokimázat is, majd szeletelhetjük. Nagyon finom és variálható. A túró rudihoz hasonlóan készülhet egy réteg málnazselével vagy barackossal… amilyen ízekben a rudi kapható, vagy amilyet szeretünk. Ekkor a lekvárt zselatinnal megfogatjuk és eggyel kisebb átmérőjű tortaformába sütőpapírra kenjük. Miután megszilárdult használhatjuk. A piskótára megy a fele túrókrém, rá a lekváros zselé, rá a másik fele a krémnek és így leöntve csokival.

2015.05.26.



Epres túrótorta

Epres túrótorta

Hozzávalók (26 cm-es torta):


Piskóta:
4 tojás
4 ek liszt
4 ek cukor
1 ek kakaó

Túrókrém:
500 g túró
2 dl tejföl
1,5 cs. lapzselatin (=3 g)
250 g teavaj ( nem maragarin ill. vaj, hanem csak teavaj!)
2 cs. vaníliás cukor
2 db tojás
4,5 dl tej
cukor ízlés szerint 
kb. 80-100 g kisebb szemű eper a torta oldalára

Eperzselé:
kb. 700-800 g eper 
80 g cukor 
6 lap zselatin smile hangulatjel 12 g)

Elkészítés: 
Süssük meg a kakaós piskótát 4 tojásból. A lapzselatint áztassuk egy kis vízbe. A tejet melegítsük kézlangyosságúra, és tegyük bele a vízből kivett lapzselatint. A túrót, a tejfölt, a vaníliás cukrot, a tojást, a szoba-hőmérsékletű teavajat illetve a cukrot robotgéppel csomómentesre kavarjuk ki. A lapzselatint a tejjel együtt keverjük bele a túrókrémbe. Kóstoljuk meg, és ha szükséges ízesítsük még. Miután a piskóta kihűlt, visszatesszük a közben elmosott tortakarikába. A kisebb szemű epret megtisztítjuk, félbevágjuk, és körberakjuk vele a tortakarika oldalát, a fél eprek vágott fele fog a tortakarikával érintkezni. Öntsük rá a tésztára a túrókrémet. NE aggódj, még híg ez a krém, tegyük be a hűtőbe és szépen meg fog dermedni. Az eperzseléhez a megtisztított epret leturmixoljuk, szitán átpasszírozzuk, és kimérünk belőle 500 grammot. Ezt a cukorral majdnem forrásig melegítjük, majd ebben feloldjuk az előzőleg hideg vízbe áztatott, kicsavart zselatinlapokat. Az eperzselét a túrós rétegre öntjük, majd visszatesszük a tortát a hűtőbe, míg a zselé meg nem szilárdul. Végül óvatosan eltávolítjuk a tortakarikát a tortáról. Egyszerűbben lehúzható a tortakarika, ha előzőleg hajszárítóval kicsit körbemelegítjük. Lejött az hajszárító nélkül is. smile hangulatjel

2015.05.27.


Kézzel húzott rétes

Kézzel húzott rétes, pipa. A receptet és a tapasztalataimat megosztom veletek.
Hozzávalók:
600 g finomliszt (igen finom, és nem rétes)
4 dl langyos víz
40 g olaj
1 tojás
1 tk 20%-os ecet
1/2 tk só
A liszt közepébe ütöm a tojást, öntöm az olajat, s vízben feloldott sót és ecetet. 25-30 perc izzasztó dagasztás (apropó, a konyhába nem árt ha meleg van, sőt) a tészta elválik mind a kezünktől, mind az edény falától. Ekkor két cipóra osztottam (tapasztalat, háromra kellett volna) olajjal megkentem és lefedtem őket egy lábassal. 35-40 perc pihentetés után (ezalatt elkészíthetőek a töltelékek) kilisztezett abroszon olajos kézzel kezdhetünk neki a húzásnak. Inkább kézfejjel, semmint ujjbeggyel húzzuk, s hagyjuk hogy a lelógó részek súlya nyújtsa a tésztát hártyavékonyságra. Ez utóbbiból következik, hogy mindig keletkezik maradék, amit pici vízzel újra lehet ugyan gyúrni, de az első húzás a legjobb minden esetben. 5 perc pihentetés után olajjal megspricceltem a tésztát és a lelógó részeket leszaggattam. A tészta szélére búzadarát szórtam, erre a tölteléket (meggyes-mákos, túrós és szilvalekváros készült), rá megint búzadarát. A terítő segítségével felgöngyöltem és három darabba vágtam. Sütőpapírral bélalt tepsibe raktam, olajjal és tejföllel megkentem. 200 fokos sütőben 35 perc alatt megsütöttem. A fenti mennyiségből 12 szál készült volna, de mivel harmadjára már nem volt kedvem újragyúrni a tésztát ezért az utolsó, nekem 11., kicsit vastagabb lett, mármint a tésztája. Bruttó időráfordítás 4 óra a gyúrástól a mosogatóból való elpakolásig, de megérte. Egyrészt mint érdekes kísérlet (ennek is csak nekifogni volt "nehéz"), másrészt anyagilag is, bár itt már elhanyagolható a nyereség, ha a mérleg másik serpenyőjébe az időfaktort állítom. A töltelékekről röviden:
meggyes-mákos:
250 g mák
150 g cukor
1 üveg meggybefőtt
70 g búzadara
1 tk fahéj
3 cl rum
1 citrom reszelt héja
Az összetevőket a meggy levével felfőztem s két tojásfehérje keményre vert habjával lazítottam.
túrós:
500 g túró
50 g búzadara (ha túlságosan vizes lenne a túró)
2 tojás
150 g cukor
1 cs vaníliás cukor
1 citrom reszelt héja
A tojások felvert fehérjéjével könnyítettem a többi alkatrészt. smile hangulatjel
szilvalekváros:
300 g szilvalekvár
Remélem ízlett és jól fogyott a piaristák tanévzáró névnapozós buliján.
2015.06.22.

Karamellás-túrós-csokis keksztorta

Karamellás-túrós-csokis keksztorta

(26 cm-es tortaformához):


Kekszes alap:

500 g darált háztartási keksz
225 g vaj
4,5 ek holland kakaó
120 g cukor
250 ml tej

A tésztához a vajat, a tejet és a cukrot addig melegítettem, míg homogénre nem olvadt. A tűzről levéve hozzáöntöttem a kakaós darált kekszhez, majd összegyúrtam. A tortaformát kibéleltem vele úgy, hogy legyen pereme is, majd a hűtőbe tettem fél órára. Véleményem szerint a fenti mennyiségek háromnegyedéből is elegendő vastagságú tészta lett volna.

Karamell:

230 g cukor
105 g vaj
100 ml tej
100 g mogyoró

A karamellhez a cukrot olvasztottam, majd hozzátettem a tejet és a vajat, a megkeményedett karamell darabokat újraolvasztottam. A tűzről levéve hozzákevertem a mogyorót és a kekszalapra öntöttem, majd visszatettem a hűtőbe 1 órára.

Túrókrém:

450 g túró
200 g tejföl
400 ml tej
1 cs vaníliás cukor
250 g porcukor
2 tojás
12 g zselatin
200 g vaj

A túrót, a tejföllel együtt, botmixer segítségével teljesen simára kevertem. A vajat a cukorral kihabosítottam, hozzáadtam a két tojást és a vaníliáscukrot. A zselatint 50 ml tejbe beáztattam. A két masszát összeforgattam és a tejjel apránként eldolgoztam. Ne ijedjetek meg, ha ilyenkor nagyon hígnak tűnik a krém, a zselatin majd teszi a dolgát, s állni fog, mint Katiban a gyerek. Mikróban a zselatint megmelegítettem, majd a masszához öntöttem, s jól elkevertem. A karamell tetejére öntöttem és 4 órára a hűtőbe tettem dermedni.

Csokimáz:

100 g étcsokoládé
20 g vaj
3 ek olaj

A csoki háromnegyedét az olajjal mikróban 10 másodperces ellenőrzésekkel megolvasztottam. A maradék csokival és a vajjal elkevertem majd a túrókrém tetejére simítottam, s az éccakát a hűtőben töltötte a süti.

Ma délbel, elég macerásan ugyan, de leügyeskedtem a karimát és forró vízbe mártott késsel szeleteltem. smile hangulatjel Nagyon látványos süti, de az ízétől annyira nem voltam hanyattesve smile hangulatjel Viszont nem kell hozzá sütő, ami az elkövetkezendő napokban emelheti az értékét a dolognak. Eléggé tömör, ebből nem nagyon kér senki sem repetát. smile hangulatjel A fele a "családé", a másik fele az esti tarokkosok bendőjében landol smile hangulatjel

2015.06.30.