A következő címkéjű bejegyzések mutatása: sajt. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: sajt. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. december 5., szombat

Ricottás-diós tortellini

A múlt szombaton indult a "friss házi olasz tészta" sorozatom a sütőtökös raviolival. Ezt folytattam ma. A múlt héten nem volt nálam a mérlegem, ezért a liszt kicsit megszaladt a tésztába, de most előre kimért alapanyagokkal érkeztem. Szebb is, puhább is lett a tésztám. A tésztagépünk még a legkisebb fokozaton sem adott olyan vékony tésztát, mint szerettem volna, ezért most még nyújtófával is rásegítettem a dologra. S most nem raviolit, hanem tortellinit készítettem.

Ricottás-diós tortellini

A tésztához (2 személyre):
  • 200 g liszt
  • 2 egész tojás
  • fél tk só


A lisztet a tojással, sóval és egy kis vízzel ruganyos tésztává gyúrtam. Folpackba csavarva 40 percre a hűtőbe tettem pihenni. Ezután a tésztát a tésztagéppel kinyújtottam (minden fokozaton kétszer engedtem át) és még utána nyújtófával is tovább vékonyítottam. Derelyemetélővel 6 cm-es négyzetekre vágtam.

A töltelékhez:
  • 1 tk bazsalikom
  • 2 ek vaj
  • 150 g dió
  • 250 g ricotta
  • 1 tk só
  • 10 g reszelt parmezán
  • 1 tk őrölt szerecsendió

 A mártáshoz:
  • 100 g krémes gorgonzola
  • 100 ml tej
  • 10 g reszelt parmezán
  • őrölt szerecsendió

 Egy serpenyőben megolvasztottam a vajat. Megpirítottam a bazsalikomot és a diót. Késes robotgépbe tettem. Sóztam, hozzáadtam a parmezánt, a ricottát és a szerecsendiót. Krémes állagot igyekeztem elérni. A tésztanégyzetek közepére tettem egy kiskanálnyit belőle, majd megvizeztem a szélét. Átlósan félbehajtottam és alaposan összenyomkodtam a széleket. A hajtott felén levő két sarkát gyűrűszerűen összetekertem és összecsíptem. Sós lobogó vízben, miután feljöttek a víz színére, 5 percig főztem. Közben elkészítettem a mártást. Egy serpenyőben felolvasztottam a gorgonzolát. Hozzáadtam a parmezánt, a tejet és megfűszereztem. A kifőtt tésztát a mártásos serpenyőbe szűrtem és alaposan összeforgattam.

Nekem személy szerint az eheti tészta jobban ízlett, s külalakra is jobb volt. Nem mondom, hogy minden másnap tésztagyurmáznék egy ebédért (mert azért nekem megtartott vagy egy órát mire meghajtogattam a tortelliniket), de alkalmanként érdemes kicsit szöszmötölni a konyhába. A végeredmény mindenért kárpótol. Ha nem is olasz vonalon (hanem ázsiain), folytatódnak a tésztaszombatok. :-)

Nincsen ebéd süti nélkül. :-) A piacról két óriási citromos mignon:



2015. november 20., péntek

New York cheesecake

Ez volt az első sajttorta amit készítettem, s ezzel kezdődött a http://streetkitchen.blog.hu/ gasztroblog követése is a részemről.

New York cheesecake
Hozzávalók:
  • 1 csésze finomra aprított pisztácia (kb. 50 g)
  • 18 db zabpelyhes keksz (ez egészen véletlenül annyi, amennyi egy győri zabfalatokban van:- ) )
  • 80 g olvasztott vaj
  • 3 ek barnacukor
  • 500 g Philadelphia krémsajt (nyugodtan lehet a német multik sajátmárkás krémsajtját is használni)
  • 150 g porcukor
  • 1 csomag vaníliás cukor
  • 3 ek liszt
  • 3 tojás
  • 200 ml tejföl

A kekszet mozsárban törtem meg, a pisztáciát késsel vágtam durvára. Hozzákevertem az olvasztott vajat és a barnacukrot. Egy 18 cm-es tortaforma aljára és oldalfalára nyomkodtam a masszát. Mivel az eredeti recept 20 cm-es formát javasolt (de nekem ilyen nem volt), ezért nekem jóval magasabb lett a tortám és a sütési idő is megnövekedett ezzel. A szobahőmérsékletű krémsajtot robotgéppel kihabosítottam, hozzáadtam a porcukrot és a tojásokat is beleütöttem egyenként. Hozzászitáltam a lisztet és a vaníliás cukrot. Én a tejföllel is jó sokáig verettem a krémet, hogy könnyű legyen. Persze ez aztán azzal járt, hogy a sütés közben megemelkedett torta a hűtés folyamán összeesett. Ne aggódjatok, ez szinte minden sajttorta velejárója. A krémet a kekszalapra öntöttem és 170 fokra előmelegített sütőben 70 percig sütöttem. Egy egész éjszakára hűtőben dermesztettem. Mivel a formám nem lecsatolható oldalfalú volt, így másnap eléggé szenvedtem azzal, hogy egészbe szedjem ki a tortaszeleteket belőle. A másodiktól kezdve már nem volt vele probléma.
Videón is megnézhetitek, hogyan is készül ez a torta:

2015.02.03.

2015. november 17., kedd

Pihe-puha pogácsa

Pihe-puha pogácsa

Hozzávalók: (kb. 120 darabhoz)
  • 600 g liszt
  • 3 tojás
  • 175 g tejföl
  • 250 g margarin
  • 3 kk só
  • 1 kk cukor
  • 50 g élesztő
  • reszelt sajt

 A lisztet egy nagy tálba öntöttem, hozzáadtam a cukrot, a sót és a tojásokat. A tojásokat felverve keverem bele. A margarint és a tejfölt felmelegítem. Belekeverem az élesztőt, majd mindent hozzáadtam a liszthez. Alaposan kidagasztottam és 30 percig pihentettem. Pihentetés után, háromszor hajtogattam 20 percenként, majd kinyújtottam hüvelykujjnyi vastagra. Felvert tojással megkentem, késsel berácsoztam. Reszelt sajttal megszórtam és kiszaggattam. 200 fokon sütöttem, 30 percig. Hideg sütőbe tettem és úgy kezdtem sütni. Hát pihe-puhának nem nevezném, de nagyon finom és kellően sós is volt. Pénteken megpróbálom kicsit vastagabbra hagyni és közvetlen tarokk előtt sütni, hátha úgy puha marad.

2015. november 14., szombat

Őszies sajttorta szilvával és mákkal

Tegnap este holtfáradtan értem ugyan haza, de az agyam pörgött. Sütni kellett valamit.
Így született meg a következő mű:

Őszies sajttorta szilvával és mákkal

Hozzávalók: (18 cm-es tortaformához)
Kekszréteg:
ü  120 g zabkeksz
ü  20 g darált mák
ü  60 g vaj
ü  Krémsajtos réteg:
ü  500 g krémsajt 
ü  100 g porcukor
ü  1 ek liszt
ü  100 g tejföl
ü  3 ek darált mák
ü  egy kezeletlen citrom héja
ü  2 tojás
Szilvás réteg:
ü  300 g szilvalekvár
ü  2 ek kristálycukor 
ü  1 tk őrölt fahéj
ü  2 ek rum
ü  7 g zselatin

A kekszet aprítógépben ledaráltam, majd hozzákevertem a mákot, és olvasztott vajjal meglocsoltam. A vajas kekszet a sütőpapírral kibélelt tortaforma alján szétterítettem, és egy lapos aljú pohárral lenyomkodtam, tömörítettem. 160 fokra előmelegített sütőben 15 percig elősütöttem.
A krém alkotórészeit kézi habverő segítségével homogén masszává kevertem. A masszát a kihűlt kekszalapra simítottam, és 160 fokos sütőben további 50 percig sütöttem. A közepe még egy kicsit rezgős maradt, de úgy a jó. Szobahőmérsékletűre hűtöttem.
A lekvárt felforrósítottam a cukorral és a fahéjjal. Botmixerrel pürésítettem (gondolkodtam rajta, hogy le is szűrjem, de nem ment volna át a sűrű szövésű szitán és amúgy is jól dolgozott a botmixer: nem találkoztam szilvahéj-darabokkal) (Melegítés közben ügyesen szétcsattantottam a kedvenc üvegtálam, így volt indok a gáztűzhely takarításra. J Hiába, no, péntek 13-a volt tegnap J.) A zselatint ötszörös mennyiségű vízzel elkevertem, és hagytam, hogy megduzzadjon. Mikrohullámú sütőben felforrósítottam, és a rummal együtt a szilvás krémhez kevertem. A torta tetejére öntöttem, és egész éjszakára a hűtőbe tettem dermedni.

Hajszárító segítségével megszabadítottam a gyűrű fogságából. Finom lett, pedig azt gondoltuk, hogy a szilvaréteg vastagsága túlzás. De nem. Pont jó lett. J
Azért volt ebéd is a süti előtt. Egy kis fokhagymás, pesztós tészta parmezánnal: