A következő címkéjű bejegyzések mutatása: mák. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: mák. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. november 28., szombat

Mákos grízpuding meggyöntettel

A múltkori őszies sajttorta szilvával és mákkal fedőnevű sütivel együtt találtam rá erre a receptre. Gyakorlatilag 10 perc alatt elkészül, s mivel a héten volt már egy meggyes-mákos sütemény a terítéken, így már akkor úgy készítettem elő a terepet, hogy mindenből maradjon egy kicsi a mai napra (szombatra). A késői és kiadós ebéd annyira eltelített, hogy ebből a tányérdesszertből végül is vacsora lett. :-)

Mákos grízpuding meggyöntettel

Hozzávalók (2-3 adaghoz):
  • 140 g búzadara
  • 500 ml tej
  • 70 g kristálycukor
  • 50 g darált mák
  • 1 citrom reszelt héja
  • 30 g vaj
  • 150 ml meggylé és 20 szem meggybefőtt
  • 1 ek liszt



Egy nyeles lábasba kimértem a grízt, a tejet, a cukrot, a mákot és belereszeltem a megmosott citrom héját. Alacsony lángon, sűrűn megkavarva megfőztem a grízpudingot. Akkor van készen, amikor a gríz már megfőtt, és szépen besűrűsödött, keverésnél látszik az edény alja. Hozzákevertem a vajat. Müzlis tálkákba öntöttem, majd hűtőbe tettem. A meggy levét a liszttel csomómentesre kevertem, majd kiforraltam. Hozzáadtam a meggyszemeket is. A pudingot tányérra borítottam (nem maradt olyan magas, mint szerettem volna, de legalább nem volt betonkemény sem) és meglocsoltam az öntettel. A meggyszemeket melléje pakoltam. A puding hideg volt és édes, az öntet meg forró és savanykás. Más, savanykás gyümölccsel is sikeresen párosítható ez a desszert, nekünk, mákimádóknak, kötelező darab. :-)

2015. november 25., szerda

Meggyes mákos pite

Szenegálból látogatott a piaristákhoz Samson Ehemba piarista szerzetes. Ma este ő tartott előadást a tanácsterembe, s volt egy kis szendvicsezés is. A résztvevőknek készítettem ezt a pitét, ami nem is klasszikus pitetésztából készült, hanem zserbótésztából, de ez nem "ront" az élvezeti értékén. :-)

Meggyes mákos pite

A tésztához: (30 cm-es piteformához)
  • 500 g liszt
  • 250 g vaj
  • 60 g kristálycukor
  • 100 ml tej
  • 2 tojássárgája
  • 3 ek tejföl
  • 20 g élesztő
  • kis só

A töltelékhez:
  • 250 g darált mák
  • 50 g búzadara
  • 200 ml tej
  • 200 g kristálycukor
  • 1 tk fahéj
  • 250 g magozott meggybefőtt
  • 2 ek rum
  • 1 citrom reszelt héja
  • 3 tojásfehérje

  • 1 tojássárgája a kenéshez

Az élesztőt a cukorral, meglangyosított tejben felfuttattam. A vajat a liszttel elmorzsoltam. Beletettem az összes hozzávalót és 10 perc kitartó dagasztással rugalmas tésztát kaptam. 30 percre letakartam, langyos helyen pihentettem. A tejet a cukorral felforraltam. Hozzáadtam a mákot, a búzadarát és 3 percig főztem. Levettem a tűzről, s megvártam, míg kihűl. Ekkor hozzákevertem a rumot, a fahéjat és a citromhéjat. Hozzákevertem a lecsöpögtetett meggybefőttet. Nekem a mák hűtés közben sűrűsödött, ezért ez kis meggy lével lazítottam a tölteléket. A tojásfehérjéket kis sóval és porcukorral kemény habbá vertem, és óvatosan a mákhoz forgattam. A tésztát két részre osztottam, a második részét kicsit nagyobbra hagytam, mint az elsőt. Kör alakúra nyújtottam és kibéleltem vele a 30 cm átmérőjű piteformát. A tölteléket egyenletesen elsimítottam rajta. Befedtem a másik tésztadarabbal, a leeső részekből pedig rácsokat készítettem díszítésként a pite tetejére. Megkentem tojással és villával megszurkáltam a pite tetejét. 170 fokra előmelegített sütőben 50 perc alatt
aranybarnára sütöttem.
Mivel sokan voltunk az előadáson, ezért kis darabokba vágtam a pitét. Az én ízlésemnek kicsit vastag volt a tésztája, de a töltelék sem volt kevés, vagyis az arányokkal nem volt gond. Egy kevés maradt belőle, a szerencsés korán kelőket várja a tanáriban.


2015. november 21., szombat

Etűdök egy zserbótésztára

A következő süteményekben az a közös, hogy mind ugyanabból a jól bevált kelt tésztából készültek, mint a zserbó. Tudom a klasszikus pitéknek nem ez az alapja, de nekem a "pályafutásom" elején (az első sütik között volt a zserbó, amit elkészítettem) annyira megtetszett, olyan könnyű volt vele dolgozni, hogy szinte mindenre adaptáltam. Jöjjön, most öt süti ugyanarra a tésztára hangszerelve. :-)

Zserbó tészta

Hozzávalók:
  • 500 g liszt
  • 250 g vaj
  • 60 g kristálycukor
  • 100 ml tej
  • 2 tojássárgája
  • 3 ek tejföl
  • 20 g élesztő
  • kis só

Az élesztőt a cukorral, meglangyosított tejben felfuttattam. A vajat a liszttel elmorzsoltam. Beletettem az összes hozzávalót és 10 perc kitartó dagasztással rugalmas tésztát kaptam. 30 percre letakartam, langyos helyen pihentettem.

Rebarbara pite
  • 500 g rebarbara
  • 1 tk fahéj
  • 200 g kristálycukor
  • 30 g kukoricakeményítő

A tésztát két részre osztottam. Az egyik felét kör alakúra nyújtottam, és egy 30 cm átmérőjű piteformát béleltem ki vele. A rebarbarát megtisztítottam, s hüvelykujjnyi darabokra vágtam. Összekevertem a cukorral, fahéjjal és a keményítővel és elterítettem a tésztán. A maradék tésztával befedtem. A széleit az ujjammal összecsipkedtem. Felvert tojással megkentem a tetejét és villával megszurkáltam. 170
fokra előmelegített sütőben 50 perc alatt aranybarnára sütöttem. Megvártam, míg kihűlt, és csak aztán szeleteltem. Túlzás lenne állítani, hogy ezzel a pitével sikert arattam volna Ildikó családjánál. :-) Még sosem ettek rebarbarát, ezért gondoltam megismertetem velük. Maradjunk annyiban, hogy megtanulták kölcsönösen "tisztelni" egymást. :-)
2014.07.22


Mákos pite
  • 300 g darált mák
  • 200 g kristálycukor
  • 1 citrom reszelt héja
  • 1 tk fahéj
  • 2 ek baracklekvár
  • 100 ml tej

A tejet a cukorral felforraltam. Hozzáadtam a mákot és 3 percig főztem. Levettem a tűzről, s megvártam míg kihűl. Ekkor hozzákevertem a lekvárt, a fahéjat és a citromhéjat. A tésztát két részre osztottam, a második részét kicsit nagyobbra hagytam, mint az elsőt. Kör alakúra nyújtottam és kibéleltem vele a 30 cm átmérőjű piteformát. A tölteléket egyenletesen elsimítottam rajta. Befedtem a másik  tésztadarabbal, a leeső részekből pedig rácsokat készítettem díszítésként a pite tetejére. Megkentem tojással és villával megszurkáltam a pite tetejét. 170 fokra előmelegített sütőben 50 perc alatt aranybarnára sütöttem. Igazán esztétikus lett, a rácsozat sokat dobott rajta. A szeletfotón láthatjátok, hogy a tölteléknek sem volt híján. :-) Arra nagyon jó volt ez a pite, hogy kiderüljön Ildikó és a mák örök-barátsági szerződést kötöttek. :-)
2014.07.27.


Többször előfordult, hogy a fenti mennyiségű tészta soknak bizonyult egy-egy pite vagy sütemény elkészítésekor. S a kimaradt részekkel kellett valamit kezdeni. Lekvár szinte mindig volt otthon, ezért gondoltam készítek egy-két lekváros kiflit. Mivel a mai "sütésálló" lekvárok mindenek, csak ép nem sütésállók, ezért gyakran a töltelék a tepsiben szénné égve végezte, mert bizony kifolyt. :-( Ildikó édesanyja adott házi szilvalekvárt és birsalmasajtot. Na azokkal ilyen már nem fordulhatott elő. Én pedig a sütésálló csokoládétöltelékkel kísérleteztem többször is. Ha batyunak hajtogattam a tésztát, akkor nem volt gond vele.

Birsalmás kifli, csokis batyu, lekváros kifli


A tésztát 3 mm vastagra nyújtottam, majd derelyemetélővel 8 cm-es négyzetekre metéltem. A batyuknál a közepére, a kifliknél a szélére halmoztam az épp aktuális tölteléket. A tészta szélét megkentem tojással. A kifliket feltekertem, a batyuk négy sarkát hajtottam fel. Lekentem tojással őket, és még kelesztettem 15 percig a melegedőben levő sütő közelében. 180 fokon 20-25 perc alatt készre sütöttem. Ildikóéknak cukrozatlanul, magamnak porcukrozva tálaltam. Ekkor ragadt rám Ildikóék családjában a "cukorkirály" kifejezés. Ha nem is így szó szerint. Mindig jót mosolyogtak rajta, hogy mindent megporcukrozok. Kaptam is tőlük olyan karácsonyi ajándékot (vicces volt, mert még becsomagolt állapotában felismertem mi is az), hogy ihaj. Egy igazi deluxe cukorszóró masinériát. Azóta igyekszem visszafogni magam cukor fronton, de van olyan süti ami, ha másért nem az esztétikum miatt, sikít a porcukorért.
2014.10.26.

2015. november 14., szombat

Őszies sajttorta szilvával és mákkal

Tegnap este holtfáradtan értem ugyan haza, de az agyam pörgött. Sütni kellett valamit.
Így született meg a következő mű:

Őszies sajttorta szilvával és mákkal

Hozzávalók: (18 cm-es tortaformához)
Kekszréteg:
ü  120 g zabkeksz
ü  20 g darált mák
ü  60 g vaj
ü  Krémsajtos réteg:
ü  500 g krémsajt 
ü  100 g porcukor
ü  1 ek liszt
ü  100 g tejföl
ü  3 ek darált mák
ü  egy kezeletlen citrom héja
ü  2 tojás
Szilvás réteg:
ü  300 g szilvalekvár
ü  2 ek kristálycukor 
ü  1 tk őrölt fahéj
ü  2 ek rum
ü  7 g zselatin

A kekszet aprítógépben ledaráltam, majd hozzákevertem a mákot, és olvasztott vajjal meglocsoltam. A vajas kekszet a sütőpapírral kibélelt tortaforma alján szétterítettem, és egy lapos aljú pohárral lenyomkodtam, tömörítettem. 160 fokra előmelegített sütőben 15 percig elősütöttem.
A krém alkotórészeit kézi habverő segítségével homogén masszává kevertem. A masszát a kihűlt kekszalapra simítottam, és 160 fokos sütőben további 50 percig sütöttem. A közepe még egy kicsit rezgős maradt, de úgy a jó. Szobahőmérsékletűre hűtöttem.
A lekvárt felforrósítottam a cukorral és a fahéjjal. Botmixerrel pürésítettem (gondolkodtam rajta, hogy le is szűrjem, de nem ment volna át a sűrű szövésű szitán és amúgy is jól dolgozott a botmixer: nem találkoztam szilvahéj-darabokkal) (Melegítés közben ügyesen szétcsattantottam a kedvenc üvegtálam, így volt indok a gáztűzhely takarításra. J Hiába, no, péntek 13-a volt tegnap J.) A zselatint ötszörös mennyiségű vízzel elkevertem, és hagytam, hogy megduzzadjon. Mikrohullámú sütőben felforrósítottam, és a rummal együtt a szilvás krémhez kevertem. A torta tetejére öntöttem, és egész éjszakára a hűtőbe tettem dermedni.

Hajszárító segítségével megszabadítottam a gyűrű fogságából. Finom lett, pedig azt gondoltuk, hogy a szilvaréteg vastagsága túlzás. De nem. Pont jó lett. J
Azért volt ebéd is a süti előtt. Egy kis fokhagymás, pesztós tészta parmezánnal: