A következő címkéjű bejegyzések mutatása: leves. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: leves. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. november 18., szerda

Krémlevesek

Az elkövetkező pár poszt az archiválás jegyében történik, még a pre-facebook időszakunkból valók az étkek. :-) Az első ezek sorában a leveseket tárgyalja ki.

Krémlevesek


Krémlevest csinálni szinte bármelyik zöldségből lehetséges. (Kb. olyan mint a gyümölcsök, amiből lekvárt lehet főzni, abból pálinkát is :-) ) Tisztítás után vízben vagy zöldség-, tyúk-, csirkealaplében pároljuk, majd botmixerrel pürésítjük. Fűszerezzük, és esetleg sűrítjük őket. Ez utóbbira a liszt, keményítő, tejföl, tejszín alkalmasak, de leggyakrabban az a megoldás, hogy a főzőlevelet kellően beredukáljuk. A végén egy kis cicomával kívánatosabbá tehetjük a „bébipapikat”. :-) Az elmúlt másfél év leveseinek képeit osztom meg most veletek, a teljesség igénye nélkül. (a csicsókakrémleves valahogy kimaradt a fotózandók közül :-) ) A végén van egy-két kakukktojás is.

2015. október 28., szerda

Céklakrémleves

Sokféle krémlevest kipróbáltunk már és – mivel a sütőtök mellett épp céklaszezon is van –, így kipróbáltuk ezt is, bár Ildikó előre szólt, hogy neki azért gyerekkori rossz emlékei miatt vannak fenntartásai a céklával kapcsolatban. Mindenesetre (a kétes kilátások miatt) sütivel rábiztosítottam az ebédre (legfeljebb csak pitét eszünk).

Céklakrémleves

Hozzávalók: (4 személyre)

ü  800 g megtisztított cékla
ü  2 teáskanálnyi reszelt gyömbér
ü  1 nagy fej vöröshagyma
ü  50 g vaj
ü  kis olaj
ü  só, bors, kakukkfű ízlés szerint (lehet zsályával is próbálkozni)
ü  2 evőkanál almaecet
ü  tejföl és petrezselyemzöld - a tálaláshoz

Az apróra vágott hagymát olajon megfonnyasztottam, hozzáadtam a gyömbért, majd a kockákra vágott céklát. Felöntöttem 1,5 liter forró vízzel (aki akar, használhat zöldségalaplevet is), és puhára pároltam a céklát. Botmixerrel pürésítettem, majd beledobtam a hideg vajat. A sűrűséget ekkor lehet beállítani forró vízzel. Nekem kellett hozzáönteni, mert másnap ebédre készült, és tudtam, hogy a hűtőben sokat veszít majd a víztartalmából. Kóstolás után még egy kis sót adtam hozzá. Másnap megmelegítettem, egy kis tejföllel és petrezselyemzölddel díszítve tálaltam.

Ildikó véleménye: „Nem a kedvenc levesem, de abszolút ehető. Finomabb, mint a tökfőzelék, mert azt csak egy tonna tejföllel tudom megenni.” Mindenesetre bekanalazott belőle egy adaggal, amit sikernek könyveltem el. J

2015. október 1., csütörtök

Kukorica-krémleves

Kukorica-krémleves

Hozzávalók: (4 személyre)

4 cső csemege kukorica
1 fej hagyma
5 gerezd fokhagyma
1 l csirkealaplé
175 g natúr joghurt
olaj
chili paprika
petrezselyem
bors

A hagymát és a fokhagymát, a chilit és a petrezselyem szárát felaprítottam, kevés olajon megpároltam. Felöntöttem az alaplével, hozzáadtam az előzőleg megfőzött kukoricát (késsel vágtam le a csőről). Öt percig főztem az újraforrástól számítva. Folyamatos keverés mellett hozzákevertem a joghurtot, picit megborsoztam. 10 percig forraltam. Simára turmixoltam, és sűrű szövésű szitán átpasszíroztam. Friss petrezselyemmel és sajtkockákkal forrón tálaltam.

2015.09.09.