A következő címkéjű bejegyzések mutatása: keksz. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: keksz. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. december 9., szerda

Narancsos-kókuszos tallér

A Mikulás hozott nekem egy "kekszpecsétet", nem is tudom, hogy ennek mi a rendes elnevezése. Hétfőn ezt fel kellett mindenképpen avatni, s ez a karácsonyi hangulatú recept szembejött.

Narancsos-kókuszos tallér

Hozzávalók: (26 db kekszhez)
  • 250 g liszt
  • 6 g sütőpor
  • 6 g szódabikarbóna
  • 1 g só (kb. egy csapott fél kávéskanál)
  • 100 g puha vaj
  • 150 g cukor
  • 1 tojás
  • 2 ek narancslé
  • 1 narancs reszelt héja
  • két evőkanál kókuszreszelék


A száraz összetevőket elkevertem. A vajat a cukorral habosra kikevertem. Hozzáadtam a tojást, a narancs levét és héját. Miután eldolgoztam hozzáadtam a lisztes keveréket. Diónyi gombócokat formáltam belőle és kissé ellapítottam. Beleforgattam a kókuszreszelékbe és sütőpapírral bélelt tepsibe tettem. A lisztbe mártott kekszpecséttel fél cm vastagra lapítottam. 200 fokos sütőben 15 perc alatt aranybarnára sütöttem. Amikor kivettem a sütőből még puhák voltak a kekszek, de hűlés közben ropogósra keményedtek.
Reggel, gyúrás közben jött a hír, hogy Zsolt lebetegedett a suliban. Ildikó megkért tartsam meg én a matekhelyettesítést. Így a kekszek a legjobb helyre, a tanáriba kerültek. Kicsit megkésve, de oda is elérkezett a Mikulás, ki tudja hányadszor. :-)

Jaa, a legfontosabb, a tészta túl puha volt a pecsételéshez, vagyis sütés közben a mintát "kirúgta" a tészta. Nem baj, majd egy keményebb keksztésztával sikerülni fog.

2015. november 20., péntek

New York cheesecake

Ez volt az első sajttorta amit készítettem, s ezzel kezdődött a http://streetkitchen.blog.hu/ gasztroblog követése is a részemről.

New York cheesecake
Hozzávalók:
  • 1 csésze finomra aprított pisztácia (kb. 50 g)
  • 18 db zabpelyhes keksz (ez egészen véletlenül annyi, amennyi egy győri zabfalatokban van:- ) )
  • 80 g olvasztott vaj
  • 3 ek barnacukor
  • 500 g Philadelphia krémsajt (nyugodtan lehet a német multik sajátmárkás krémsajtját is használni)
  • 150 g porcukor
  • 1 csomag vaníliás cukor
  • 3 ek liszt
  • 3 tojás
  • 200 ml tejföl

A kekszet mozsárban törtem meg, a pisztáciát késsel vágtam durvára. Hozzákevertem az olvasztott vajat és a barnacukrot. Egy 18 cm-es tortaforma aljára és oldalfalára nyomkodtam a masszát. Mivel az eredeti recept 20 cm-es formát javasolt (de nekem ilyen nem volt), ezért nekem jóval magasabb lett a tortám és a sütési idő is megnövekedett ezzel. A szobahőmérsékletű krémsajtot robotgéppel kihabosítottam, hozzáadtam a porcukrot és a tojásokat is beleütöttem egyenként. Hozzászitáltam a lisztet és a vaníliás cukrot. Én a tejföllel is jó sokáig verettem a krémet, hogy könnyű legyen. Persze ez aztán azzal járt, hogy a sütés közben megemelkedett torta a hűtés folyamán összeesett. Ne aggódjatok, ez szinte minden sajttorta velejárója. A krémet a kekszalapra öntöttem és 170 fokra előmelegített sütőben 70 percig sütöttem. Egy egész éjszakára hűtőben dermesztettem. Mivel a formám nem lecsatolható oldalfalú volt, így másnap eléggé szenvedtem azzal, hogy egészbe szedjem ki a tortaszeleteket belőle. A másodiktól kezdve már nem volt vele probléma.
Videón is megnézhetitek, hogyan is készül ez a torta:

2015.02.03.

2015. november 14., szombat

Őszies sajttorta szilvával és mákkal

Tegnap este holtfáradtan értem ugyan haza, de az agyam pörgött. Sütni kellett valamit.
Így született meg a következő mű:

Őszies sajttorta szilvával és mákkal

Hozzávalók: (18 cm-es tortaformához)
Kekszréteg:
ü  120 g zabkeksz
ü  20 g darált mák
ü  60 g vaj
ü  Krémsajtos réteg:
ü  500 g krémsajt 
ü  100 g porcukor
ü  1 ek liszt
ü  100 g tejföl
ü  3 ek darált mák
ü  egy kezeletlen citrom héja
ü  2 tojás
Szilvás réteg:
ü  300 g szilvalekvár
ü  2 ek kristálycukor 
ü  1 tk őrölt fahéj
ü  2 ek rum
ü  7 g zselatin

A kekszet aprítógépben ledaráltam, majd hozzákevertem a mákot, és olvasztott vajjal meglocsoltam. A vajas kekszet a sütőpapírral kibélelt tortaforma alján szétterítettem, és egy lapos aljú pohárral lenyomkodtam, tömörítettem. 160 fokra előmelegített sütőben 15 percig elősütöttem.
A krém alkotórészeit kézi habverő segítségével homogén masszává kevertem. A masszát a kihűlt kekszalapra simítottam, és 160 fokos sütőben további 50 percig sütöttem. A közepe még egy kicsit rezgős maradt, de úgy a jó. Szobahőmérsékletűre hűtöttem.
A lekvárt felforrósítottam a cukorral és a fahéjjal. Botmixerrel pürésítettem (gondolkodtam rajta, hogy le is szűrjem, de nem ment volna át a sűrű szövésű szitán és amúgy is jól dolgozott a botmixer: nem találkoztam szilvahéj-darabokkal) (Melegítés közben ügyesen szétcsattantottam a kedvenc üvegtálam, így volt indok a gáztűzhely takarításra. J Hiába, no, péntek 13-a volt tegnap J.) A zselatint ötszörös mennyiségű vízzel elkevertem, és hagytam, hogy megduzzadjon. Mikrohullámú sütőben felforrósítottam, és a rummal együtt a szilvás krémhez kevertem. A torta tetejére öntöttem, és egész éjszakára a hűtőbe tettem dermedni.

Hajszárító segítségével megszabadítottam a gyűrű fogságából. Finom lett, pedig azt gondoltuk, hogy a szilvaréteg vastagsága túlzás. De nem. Pont jó lett. J
Azért volt ebéd is a süti előtt. Egy kis fokhagymás, pesztós tészta parmezánnal:


2015. november 8., vasárnap

Nutellás sajttorta

A tegnap, a halászlé főzésről szólt. Reggel 8-kor kezdtem neki, 9-kor már forrt, fél háromkor lekapcsoltam alatta a lángot. 150 percen keresztül passzíroztam, de megérte, tényleg minimális mennyiséget kellett kidobni. Sózás, az ízek és a sűrűség beállítása után kis edényben megfőztem külön a pontyfilét, az ikrát, a haltejet és a halmájat. Harcsából és pontyból készült, s ipari mennyiségű lett (10 liter). Lefagyasztani nem szerettük volna, reméljük, a piarista testvérek jóízűen fogyasztják majd el vacsorára. Szerintem jut belőle holnapra is. Ámen. :-)  "Éjféltájban a halikra jó hatással van a palikra." :-) Bocs Pali, de egyszerűen nem hagyhattam ki. Tegnap este amikor hazaértem fülembe csengett Ildikó utolsó mondata: "Egy kiló kenyérrel meg a halászlével már biztos jól laknak a tesók". Nem akartam süteményt sütni, de hajnal háromkor mégis nekiálltam egynek. Igaz, ezt sütni nem kellett. Utólag is elnézést kérek a szomszédoktól. Szerintem mondhattak cifrákat amikor felébredtek az aprítógép vagy a habverő zúgására. Sajna végül is Cegi "sütigyomrába" nem jutott ebből a finomságból, de ami késik az eljön. Szóval süti, sütés nélkül:

NUTELLÁS SAJTTORTA

Hozzávalók: (18 cm-es tortaformához)
  • 200 g nutella
  • 125 g zabkeksz
  • 60 g vaj
  • 250 g mascarpone (vagy másfajta krémsajt)
  • 100 g porcukor
  • 6 g zselatin
  • 30 ml tej


A kekszet az aprítógépben ledaráltam, a felforrósított vajjal meglocsoltam, s elkevertem benne. A tortaforma alján egyenletesen elterítettem, egy pohár sima aljával kissé lenyomkodtam. A szobahőmérsékletű sajtot a porcukorral habosra kevertem. Hozzáadtam a nutellát, majd az előzőleg tejbe beáztatott és felmelegített zselatint. A habverő legnagyobb fokozatával 3 percig kevertem. A kekszalapra öntöttem és 4 órára hűtőbe tettem dermedni. Tálalás előtt egy hajszárítóval körbemelegítettem a formát, így a karika szépen lecsúszott róla. Korábban már kétszer is készítettem ilyen tortát, de most sikerült igazán finomra. Az első alkalommal túlságosan édes lett, másodjára meg zselatin nélkül készítettem, s így a forma lecsatolása után pohárdesszertté változott. :-) Akinek éppen van otthon földimogyorója, durvára vágva megszórhatja a torta tetejét. Nálam ez most kimaradt.
Na jó, azért a halászléről is teszek fel képeket. J