A következő címkéjű bejegyzések mutatása: sós. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: sós. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. december 4., péntek

Csicsókás quiche

Ildikó édesapja két hete hazaállított egy hagymászsáknyi csicsókával. A felét megfőztük, lepürésítettük és lefagyasztottuk. Az apróbbakat sütőben sütöttük meg erősen fűszerezve. Sokat nyersen szeleteltük esti salátákba. Így is, úgy is nagyon finom volt. Tervben volt édes, illetve sós pite készítése is. Végül csak ez utóbbira került sor, mert nincs az sok, ami el ne fogyna. A kísérleti alanyok a keddi Kalazanci-körös tagok voltak.

Csicsókás quiche

Hozzávalók: (30 cm-es piteformához)

A tésztához:
  • 155 g vaj
  • 2-3 ek hideg víz
  • 2 tojássárgája
  • 225 g liszt
  • fél tk só

A töltelékhez:
  • 600 g tisztított csicsóka
  • 2 fej fokhagyma
  • 300 g joghurt
  • 1 tk kakukkfű
  • 1 tk rozmaring
  • 2 ek tejföl
  • 2 tojás
  • 50 g Camembert sajt
  • 150 g trappista sajt
  • olaj
  • őrölt bors

 A lisztet a hideg vajjal elmorzsoltam. A többi összetevővel rugalmas tésztát gyúrtam belőle. 30 percre a hűtőbe tettem pihenni. A kivajazott, lisztezett piteformába nyújtottam úgy, hogy pereme is legyen, majd 160 fokon 15 perc alatt vakra sütöttem.
A csicsókát uborkaszeletelővel vékonyra szeltem. Az olajon az apróra vágott fokhagymát megdinszteltem, majd hozzáadtam a csicsókát. Fűszereztem és 15 perc alatt puhára pároltam. A tojást kézi habverővel habosra kevertem. Hozzáadtam a joghurtot és a tejfölt, majd az apró kockákra vágott Camembert sajtot. Óvatosan hozzáforgattam a csicsókát. Az elősütött pitetésztára simítottam a masszát, majd 200 fokos sütőben 45 perc alatt készre sütöttem. 15 perc elteltével megszórtam reszelt sajttal. Frissen tálalva finom, ezért este felmelegítve kínáltam.

Féltem, hogy mit szólnak a Kalazanci-körösek a csicsókához (először meg sem mondtam nekik mi van a pitében), de mindez alaptalannak bizonyult. Többen is repetáztak, aminek nagyon örültem. A csicsóka elfogyott, de remélhetőleg jövőre is szép termés lesz. :-)

2015. november 28., szombat

Camembertes lalakifli

A tavaszi medvehagymás lalakifli-recept jutott a múltkor eszembe. Mivel most nincs itt a szezonja a medvehagymának, ezért kicsit átalakítottam a receptet a tegnapi patrocíniumi estére. Sajnos, csak harminckettőt készítettem, ami hiba volt, mert kétszer ennyi is simán elfogyott volna. Tanulság: buliba mindig sósat vigyetek, mert abból sosem elég.
Camembertes lalakifli

Hozzávalók a tésztához: (32 db kiflihez)
ü  70 g natúr joghurt
ü  1 tojás
ü  csipet só
ü  50 ml tej
ü  50 ml olaj
ü  1 evőkanál cukor
ü  350 g liszt
ü  25 g élesztő

Hozzávalók a fűszervajhoz:

ü  60 g vaj
ü  60 g Camembert sajt
ü  3 újhagyma zöld szára
ü  ½ evőkanál só

A hozzávalókból ruganyos tésztát dagasztottam, majd a bekapcsolt sütő tetején duplájára kelesztettem azt. A sajtot egy villával összetörtem. A vajat a sóval és az előzőleg aprítógéppel miszlikbe vágott hagymával habosra kevertem, majd a sajtot is hozzáadtam. Kenhető állagot igyekeztem elérni. A megkelt tésztát négy egyenlő részre vágtam. Kb. 25 cm átmérőjű, vékony körökké nyújtottam őket.
A körök egyik felét megkentem a fűszervaj negyedével, a másik felét pedig ráhajtottam. A széleket összenyomkodtam, ügyelve arra, hogy a két tésztaréteg között ne maradjon légbuborék. Éles késsel 8 cikkre vágtam a köröket. Kézzel kicsit széthúztam a cikkeket. Feltekertem őket és kifli alakúra formáztam. A másik három résszel is ugyanígy jártam el.
Sütőpapírral bélelt tepsiben, tűzhely tetején még 40 percig kelesztettem. 200 fokra előmelegített sütőben 15 perc alatt készre sütöttem őket. Amikor kivettem a sütőből, istenien néztek ki, sajna estére kicsit kiszáradtak. Akik kóstolták, azt mondták, így is finom, de ti, ha elkészítitek, igyekezzetek frissen tálalni, mert úgy az igazi. Nekem most erre nem volt lehetőségem. Ildikó szerint így is mennyei volt, és legközelebb nagy buliba inkább csak sós kell, akármilyen finomra is sikerült az édes süteményem is.


2015. november 20., péntek

Medvehagymás lalakifli

Egy vasárnapi reggeli lett ebből a remekműből Ildikóéknál. A medvehagyma szezon közepén voltunk, készítettem medvehagymás pesztót, s ekkor jött szembe ez a recept velem.

Medvehagymás lalakifli

Hozzávalók a tésztához: (32 db kiflihez)
  • 70 g natúr joghurt
  • 1 tojás
  • csipet só
  • 50 ml tej
  • 50 ml olaj
  • 1 ek cukor
  • 350 g liszt
  • 25 g élesztő

A fűszervajhoz:
  • 100 g vaj
  • 1 csokor felaprított medvehagyma
  • fél ek só


A hozzávalókból ruganyos tésztát dagasztottam, majd duplájára kelesztettem. A vajat, a sóval és a medvehagymával habosra kevertem. Kenhető állagot igyekeztem elérni. A megkelt tésztát négy egyenlő részre vágtam. Kb. 25 cm átmérőjű vékony körökké nyújtottam őket. Az egyiket megkentem a fűszervaj felével, majd egy másik lappal borítottam. Ugyanígy jártam el a másik párral is. Éles késsel 16 cikkre vágtam a köröket. Feltekertem őket és kifli formájúra alakítottam. Sütőpapírral bélelt tepsiben langyos helyen még 20 percig kelesztettem. 200 fokra előmelegített sütőben 10 perc alatt készre sütöttem őket. A 32 kiflit öten úgy megettük reggelire, mint a pinty. J

Köszönet Dettinek az eredeti receptért http://nassolda.receptneked.hu/2015/04/22/medvehagymas-lala-kifli/ .
2015.04.28.

2015. november 17., kedd

Pihe-puha pogácsa

Pihe-puha pogácsa

Hozzávalók: (kb. 120 darabhoz)
  • 600 g liszt
  • 3 tojás
  • 175 g tejföl
  • 250 g margarin
  • 3 kk só
  • 1 kk cukor
  • 50 g élesztő
  • reszelt sajt

 A lisztet egy nagy tálba öntöttem, hozzáadtam a cukrot, a sót és a tojásokat. A tojásokat felverve keverem bele. A margarint és a tejfölt felmelegítem. Belekeverem az élesztőt, majd mindent hozzáadtam a liszthez. Alaposan kidagasztottam és 30 percig pihentettem. Pihentetés után, háromszor hajtogattam 20 percenként, majd kinyújtottam hüvelykujjnyi vastagra. Felvert tojással megkentem, késsel berácsoztam. Reszelt sajttal megszórtam és kiszaggattam. 200 fokon sütöttem, 30 percig. Hideg sütőbe tettem és úgy kezdtem sütni. Hát pihe-puhának nem nevezném, de nagyon finom és kellően sós is volt. Pénteken megpróbálom kicsit vastagabbra hagyni és közvetlen tarokk előtt sütni, hátha úgy puha marad.