A következő címkéjű bejegyzések mutatása: karamell. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: karamell. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. november 18., szerda

Karamell szelet

Ildikó nagy kedvence a karamell, szóval ezzel nem lehet nála mellélőni. Megismerkedésünk után az egyik első süteményem is a karamellára épített.

Karamell szelet

Hozzávalók a lapokhoz: (25*35 cm-es tepsihez)
  • 150 g finomliszt
  • 150 g rétesliszt
  • fél csomag sütőpor
  • 100 g vaj
  • 80 g cukor
  • 1 ek tejföl
  • 1 tojás

A krémhez:
  • 50 g liszt
  • 200 g cukor
  • 1 csomag vaníliás cukor
  • 500 ml tej
  • 100 g vaj

A lisztet a vajjal és a sütőporral összemorzsoltam. Hozzáadtam a cukrot, a felvert tojást és a tejfölt és rugalmas tésztát gyúrtam belőle. 30 percre folpackba csomagolva hűtőbe tettem pihenni. 4 darabba vágtam és a sütőpapírral bélelt tepsibe nyújtottam. A lapokat 15 perc alatt 180 fokra előmelegített sütőben halványbarnára sütöttem. Kihűtöttem. A krémhez a lisztet, a vaníliás cukorral, a liszttel és a cukor felével csomómentesre elkevertem. A többi cukrot egy serpenyőben karamellizáltam. Hozzáöntöttem a tejes keveréket és sűrűre felfőztem. Szobahőmérsékletűre hűtöttem, majd eldolgoztam benne a vajat. A lapokat megkentem, a tetejét olvasztott étcsokoládéval vontam be.
Bűnösen finom, és nagyon olcsó édesség. Egy napot nem árt pihentetni, hogy az ízek összeérjenek és a lapok bepuhuljanak. 

2
014.08.01.



2015. november 7., szombat

Karamellás-sütőtökös torta

Tombol a sütőtökszezon, a két héttel ezelőtti pite (http://sutilabor.blogspot.hu/2015/10/pumpkin-pie-avagy-sutotokos-pite.html) most tortává avanzsálódott. Nem számítottam rá, hogy ekkora sikert arat majd. Nagyon jól esett, hogy ennyien megdicsérték a keddi Kalazanci körön.

KARAMELLÁS-SÜTŐTÖKÖS TORTA

Hozzávalók (26 cm-es tortaformához):

Piskóta:
  • ü  100 g porcukor a tojássárgájához + 40 g porcukor a fehérjehabba
  • ü  155 g liszt
  • ü  20 g holland kakaó
  • ü  75 ml étolaj
  • ü  90 ml tej
  • ü  2 tojás
  • ü  1 csomag sütőpor

Krém:
  • ü  174 g kristálycukor
  • ü  60 g méz
  • ü  100 g tej
  • ü  200 g habtejszín
  • ü  3 tojás
  • ü  40 g porcukor
  • ü  5 g habfixáló
  • ü  50 g víz
  • ü  10 g zselatin
  • ü  500 g sütőtök
  • ü  baracklekvár

A félbevágott, magjaitól megszabadított sütőtököt 200 fokos sütőben kb. 1 óra alatt puhára sütöttem. Villával ellenőriztem időnként. Miután kihűlt, kikapartam a húsát. 2 tojásos kakaós, olajos piskótát sütöttem. A tojásokat szétválasztottam, a fehérjéket kis sóval elkezdtem verni. Hozzáadtam a cukrot és a habverőt a legnagyobb fokozatra kapcsolva kemény habbá vertem. A tojások sárgáját cukorral fehéredésig kevertem, hozzáadtam a tejet és az olajat és jól eldolgoztam. Beleszitáltam a lisztet, kakaót és a sütőport. Kikapcsolt habverővel elkevertem, majd simára kevertem. Óvatosan hozzáforgattam a habot és sütőpapírral bélélt formába öntöttem. A forma falára felhúztam a tésztát, majd 180 fokra előmelegített sütőben 35 perc alatt készre sütöttem. Még melegen kivettem a formából és félbevágtam, majd kihűtöttem a lapokat. Megkentem baracklekvárral és pár evőkanál karamellel (amit a piskóta sütése közben készítettem). Visszatettem a megkent piskótát a tortaformába. A tejet, a tejszín felét és a mézet felforraltam. A cukrot egy serpenyőben alacsony lángon karamellizáltam, majd több részletben hozzáöntöttem a tejes keveréket. Magas falú edényt használtam, mert mivel a karamell 160 fokos is lehet, ezért a hozzáöntött tej azon nyomban elkezd forrni, s kifutásra hajlamos. Kihűtöttem a karamellt (ekkor vettem ki belőle pár evőkanállal a lapok megkenéséhez). A kihűlt karamellt a tojások kihabosított sárgájához csurgattam. A botmixerrel pürésített sütőtököt is hozzákevertem. A zselatint a vízzel elkevertem, s miután megduzzadt, mikrohullámú sütőben óvatosan megmelegítettem és a krémhez kevertem. A maradék tejszínt habfixálóval, a tojások fehérjét pedig porcukorral kemény habbá vertem. A habokat a krémhez forgattam és a torta tetejére öntöttem. Egy egész éjszakára hűtőben dermesztettem a tortát. Az eredeti recept, ami innen van (köszönet érte szandinak) (amit több ponton is módosítottam) azt javasolta, hogy reszelt fehércsokoládéval díszítsem a tortát, én azonban ettől eltekintettem. A Gyuritól kölcsönkért hajszárítóval szabadítottam ki a tortát a gyűrű fogságából. :-) 16 szeletre vágtam, el is fogyott mind. Külön öröm számomra, hogy olyanok is repetáztak, akik máskor nem szoktak, mert nem édesszájúak.

2015. október 24., szombat

Diós karamelltorta

Már megint kimaradt 6 tojásfehérje, amivel –beláthatjátok– kellett valamit kezdeni. J Az Esterházy-torta lisztmentes lapjai adták az ötletet a következő tortához, s így alkalmam volt egy korábbi kísérletemet is befejezni. Szóval a kellemeset a hasznossal kötöttem össze.

Diós karamelltorta

Hozzávalók: (15 cm-es tortához)

ü  6 tojásfehérje
ü  180 g porcukor
ü  150 g pörkölt darált dió
ü  egy csipet só

A krémhez:

ü  2 tojás
ü  100 g kristálycukor
ü  1 csomag vaníliás cukor
ü  150 g vaj
ü  354 g cukrozott konzerv sűrített tej
ü  10 g zselatin
ü  50 g tej

A tetejére:

ü  100 g fehércsokoládé (70 g is elég lehet, ha sima a teteje)
ü  25 g étcsokoládé
ü  2 evőkanál olaj

A tojásfehérjéket és a sót habverővel alacsony fokozaton elkezdtem keverni. Apránként hozzáadtam a porcukrot és a készüléket a legmagasabb fokozatra kapcsoltam. Kemény habbá vertem, majd a diót nagyon óvatosan hozzáforgattam.
Sütőlapra helyezett szilikonos sütőpapírra hat darab 15 cm-es kört rajzoltam, és a krémet egyenletesen eloszlattam rajtuk. 200 fokra előmelegített sütőben 15 perc alatt készre sütöttem, majd kihűtöttem a lapokat. Óvatosan lefejtettem róluk a sütőpapírt.
A krémhez a tojást a két féle cukorral kis lángon, állandó kevergetés mellett csípősre főztem. Habverővel kihűlésig kevertem, majd hozzáadtam a kockákra vágott vajat, és habosra kavartam a krémet. Végül hozzáadtam a meleg karamellt; ezt akár hetekkel korábban el lehet készíteni. (én konkrétan július 10-én az "Öt torta csatájának" http://sutilabor.blogspot.hu/2015/10/dios-csokoladetorta-nagy.html napján készítettem a rendházban. Azóta a hűtőben várta sorsa beteljesülését.) A lényeg annyi, hogy a konzervet lassan gyöngyöző vízben legalább három órán keresztül főzzük. A felnyitáskor legyetek óvatosak, az esetleg kifröccsenő forró karamell elég csúnyán meg tud égetni.
A krémet alaposan kidolgoztam, s mivel eléggé folyós lett, hűtőbe tettem, hogy kissé megkeményedjék. A hűtőből kivéve újra átkevertem a krémet; és mivel túl lágynak ítéltem, de több vajat már nem akartam hozzáadni, ezért a zselatint ötszörös mennyiségű tejben elkevertem, 5 perc pihentetés után megmelegítettem, majd folytonos kevergetés mellett a krémhez csorgattam.
Az első lapot a tortaformába helyeztem vissza, majd megkentem a krém hatodával. (A mérleg sokat segített.) Aztán lap, krém, lap, satöbbi. A torta tetejére krém került. Kicsit kevés lett a krém, mivel a formám 18 cm-es volt ezért a torta tetejét egy tányérral lesúlyoztam, hogy a krém a felső lap szintjéig érjen. Hűtőbe tettem dermedni egy éjszakára. A zselatin tette a dolgát, állt a krém, mint Katiban a gyerek. J

 Reggel a kétféle csokoládét mikrohullámú sütőben olajjal óvatosan felolvasztottam. A fehér csokoládét egyenletesen elsimítottam a torta tetején. Az étcsokoládét megpróbáltam koncentrikus körökben a torta tetejére csorgatni, majd egy fogpiszkáló segítségével (több-kevesebb sikerrel) sugárirányban megmintázni, mint ahogy az Esterházy-torta tetejét szokás. 2 órára hűtőbe tettem, hogy a csokoládé megszilárduljon. Reggel átvittem Ildikóékhoz. A karamell a gyengéje, remélem, ízlik majd neki. Szurkoljatok nekem! J
Másnap sikerült egy másik géppel jó szeletfotókat lőnni vaku nélkül: