A következő címkéjű bejegyzések mutatása: mogyoró. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: mogyoró. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. október 23., péntek

Becsokizott kukacok

Becsokizott kukacok

Hozzávalók: (40 db kukachoz)

ü  20 g élesztő
ü  200 ml tej
ü  100 g vaj
ü  120 g méz
ü  2 tojás
ü  1/2 teáskanál só
ü  600 g liszt

Töltelék:

ü  100 g fehér eurocrem
ü  250 g étcsokoládé
ü  3 evőkanál étolaj

A meglangyosított tejben egy evőkanál kristálycukrot feloldottam, és az élesztőt felfutattam benne. A dagasztótálba beleütöttem a két tojást, és kézi habverővel kihabosítottam. Hozzáöntöttem a mézzel együtt felmelegített vajat, majd a felfutatott élesztőt. Rászitáltam a sóval elkevert lisztet, és 10 perc alatt rugalmas, ragacsos tésztát gyúrtam. Bár az elején azt hittem, hogy ehhez még kell liszt, mert annyira ragad, de később szépen elvált a tészta a kezemtől és az edény falától is. 1 órán keresztül langyos helyen duplájára kelesztettem.
Kb. 50 g-os részeket tépkedtem belőle, s lisztezett deszkán oválisra nyújtottam. A hosszabb oldalát a tészta szélességének harmadáig éles késsel bevagdaltam. A tölteléket (a felmelegített fehér Eurocremet, illetve az olajjal elkevert olvasztott csokoládét) vékonyan szétkentem a tészta másik részén. A töltelékes szélétől kezdve feltekertem a tésztát, a felüknél kettévágtam a kukacokat és a végüket alaposan összenyomtam, hogy a töltelék ki ne folyjon. „S” alakúra formázva sütőpapírral bélelt tepsire fektettem, majd 180 fokra előmelegített sütőben 15 perc alatt halványbarnára sütöttem őket. Gyufaszál és olvasztott csokoládé segítségével szemeket rajzoltam a kukacoknak (Tudom, tudom. Biológia óra: egyes, ülj-le-fiam), majd rácson kihűtöttem őket.
Ezekkel a sütikkel (no meg közkívánatra a tepertős szilvás papuccsal http://sutilabor.blogspot.hu/2015/09/tepertos-szilvas-papucs.html) kívántunk tegnap boldog névnapot a piarista tanerőknek: Erikának, Marikának, Mariannak, Károlynak, Viktornak és a két Imrének. J

Isten éltesse őket sokáig! Remélem ízlett, (egyelőre csak Zoli jelzett vissza) s el is fogyott minden! 



Töltött rózsák

Töltött rózsák

Hozzávalók: (12 db rózsához)

ü  500 g liszt
ü  1/2 teáskanál só
ü  70 g cukor
ü  1 csomag instant élesztő
ü  2 tojás
ü  100 g olvasztott vaj
ü  200 ml langyos tej

töltelék:
ü  250 g barna Eurocrem
ü  150 g fehér Eurocrem
ü  100 g pürésített szilvalekvár

A lisztet a sóval elkevertem, majd hozzáadtam a cukrot és a szárított élesztőt. A tojásokat kézi habverővel felvertem, aztán az olvasztott vajjal és a tejjel elkevertem. A száraz összetevőkhöz öntöttem és rugalmas, kissé ragacsos tésztát gyúrtam belőle. 90 percig langyos helyen kelesztettem. A tésztát (mérleg segítségével) 12 egyenlő részre osztottam és levirgoltam (gombócokat gyúrtam) belőlük. 30 perc át pihentettem. Mindegyik gombócot három egyenlő részre vágtam, kör alakúra nyújtottam, s megkentem az éppen aktuális töltelékkel. (Összesen 7 barna eurocremes, 3 fehér eurocremes és 2 szilvalekváros készült.) A szilvalekvárt kis vízzel mikrohullámú sütőben melegítettem, hogy folyósabb legyen. Az eurocremeket is melegítettem, hogy kenhetőbb legyen az állaga. A fehérnél jobban kellett volna ügyelnem, amit tudhattam volna korábbi fehércsokoládés tapasztalataimból. Sokkal könnyebben megég, ami gyakorlatilag grillázsszemcsék képződését jelenti. Ez utóbbi csak esetünkben baj (amúgy finom és érdekes ez a roppanó állag), mivel a kenhetőséget akadályozza.

A megkent köröket félbe, majd negyedbe hajtogattam. A három negyedkört kis átfedéssel egymásra helyeztem és feltekertem. Kivajazott-kilisztezett muffinformába helyeztem a rózsákat. 180 fokra előmelegített sütőben 20 perc alatt aranybarnára sütöttem, majd még melegen kivettem a formákból és rácson kihűtöttem őket. Porcukorral meghintve tálaltam. Nem kis darabok, és a mogyorókrém miatt laktatóak is, nem hiszem, hogy egynél többet ezekből meg lehet enni. Zoli azt mondta, neki ez volt a kedvence a háromféle süti közül. (Akkor ezek szerint más még fér a gyomorba emellé is? J De hát –mint tudjuk-, van az embernek egy sütigyomra, ahol sütinek mindig van még egy kis hely… J)



2015. október 10., szombat

Sós mogyorótorta 1.0

Sós mogyorótorta (18 cm-es formához)

A piskóta megegyezik a Sacher-tortás képeknél találhatóval, csoki helyett mogyoróvajat használtam, 10 dkg-ot.

A krémhez:

az üveg (45,4 dkg) mogyoróvaj maradéka 35,4 dkg
25 dkg vaj
20 dkg porcukor
1 vaníliás cukor

3 lapra vágtam a piskótát és a fenti mennyiségű krémmel sikerült körbe is kenni. Furcsa volt ez a sós-édes ízvilág, lehet, hogy a gyerkőcök nem kedvelték annyira, mint a felnőttek. smile hangulatjel
Jól éreztük magunkat, s a pacalpörkölt is igazán finomra sikeredett.
2015.05.25.

Karamellás-túrós-csokis keksztorta

Karamellás-túrós-csokis keksztorta

(26 cm-es tortaformához):


Kekszes alap:

500 g darált háztartási keksz
225 g vaj
4,5 ek holland kakaó
120 g cukor
250 ml tej

A tésztához a vajat, a tejet és a cukrot addig melegítettem, míg homogénre nem olvadt. A tűzről levéve hozzáöntöttem a kakaós darált kekszhez, majd összegyúrtam. A tortaformát kibéleltem vele úgy, hogy legyen pereme is, majd a hűtőbe tettem fél órára. Véleményem szerint a fenti mennyiségek háromnegyedéből is elegendő vastagságú tészta lett volna.

Karamell:

230 g cukor
105 g vaj
100 ml tej
100 g mogyoró

A karamellhez a cukrot olvasztottam, majd hozzátettem a tejet és a vajat, a megkeményedett karamell darabokat újraolvasztottam. A tűzről levéve hozzákevertem a mogyorót és a kekszalapra öntöttem, majd visszatettem a hűtőbe 1 órára.

Túrókrém:

450 g túró
200 g tejföl
400 ml tej
1 cs vaníliás cukor
250 g porcukor
2 tojás
12 g zselatin
200 g vaj

A túrót, a tejföllel együtt, botmixer segítségével teljesen simára kevertem. A vajat a cukorral kihabosítottam, hozzáadtam a két tojást és a vaníliáscukrot. A zselatint 50 ml tejbe beáztattam. A két masszát összeforgattam és a tejjel apránként eldolgoztam. Ne ijedjetek meg, ha ilyenkor nagyon hígnak tűnik a krém, a zselatin majd teszi a dolgát, s állni fog, mint Katiban a gyerek. Mikróban a zselatint megmelegítettem, majd a masszához öntöttem, s jól elkevertem. A karamell tetejére öntöttem és 4 órára a hűtőbe tettem dermedni.

Csokimáz:

100 g étcsokoládé
20 g vaj
3 ek olaj

A csoki háromnegyedét az olajjal mikróban 10 másodperces ellenőrzésekkel megolvasztottam. A maradék csokival és a vajjal elkevertem majd a túrókrém tetejére simítottam, s az éccakát a hűtőben töltötte a süti.

Ma délbel, elég macerásan ugyan, de leügyeskedtem a karimát és forró vízbe mártott késsel szeleteltem. smile hangulatjel Nagyon látványos süti, de az ízétől annyira nem voltam hanyattesve smile hangulatjel Viszont nem kell hozzá sütő, ami az elkövetkezendő napokban emelheti az értékét a dolognak. Eléggé tömör, ebből nem nagyon kér senki sem repetát. smile hangulatjel A fele a "családé", a másik fele az esti tarokkosok bendőjében landol smile hangulatjel

2015.06.30.


2015. október 1., csütörtök

Sós mogyorótorta 2.0

Gábor sorsa igazából már pünkösdkor "megpecsételődött" ( http://sutilabor.blogspot.hu/2015/10/sos-mogyorotorta-10.html ), amikor először készítettem el ezt a tortát. A reakciójából egyértelműen következett, hogy a születésnapjára ilyen tortát kap. Ma reggel Ildikó felhívott, s elmondta milyen jeles napra is ébredtünk. Erre én: "A fene esne ebbe a facebookba, miért nem tud egy napppal korábban szólni, nincs itthon semmi." Aztán kicsit jobban körülnéztem, s kiderült van 4 tojás, van vaj és ami a legfontosabb van mogyoróvaj. :-) Szóval MINDEN van. Örömmel újságoltam el, hogy minden sínen van tortailag, lesz meglepetés.

Sós mogyorótorta 2.0

Hozzávalók: (18 cm-es tortaformához)

4 tojás
75 g kristálycukor
100 g mogyoróvaj
100 g vaj
75 g porcukor
1 cs vaníliás cukor
120 g liszt
fél cs sütőpor

A krémhez:

354 g mogyoróvaj
200 g porcukor
250 g puha vaj
1 cs vaníliás cukor

A tetejére:

1 db "Boldog születésnapot!" cukortábla
1-1 db 2-es és 7-es számjegygyertya (a megfelelő sorrendben :-) )

A tojásokat kettéválasztottam, a fehérjét a porcukorral kemény habbá vertem. A vajat a kristálycukorral alaposan kikevertem, hozzáadtam a mogyorókrémet, majd egyesével a tojások sárgáját. Mindegyiket jól eldolgoztam. Hozzászitáltam a lisztet és a sütőport. A hab egyharmadával fellazítottam a masszát, majd a maradékot nagyon óvatosan forgattam bele, hogy ne törjön. Előmelegített sütőben 190 fokon 15 percig, majd 160 fokon további 45 percig sütöttem (legalább 30 percig bírjátok ki, és ne nyitogassátok a sütőajtót) Szép magas piskóta lett. Melegen kiszedtem a formából és három lapba vágtam. (vághattam volna négybe is :-) ) Mint láthatjátok, fogpiszkálókat szúrtam az oldalába, hogy ne forduljanak el a lapok egymáshoz képest, mert tökéletesen párhuzamos vágásokra én nem vagyok képes. Így megközelítőleg vízszintes marad a torta teteje. Persze most is a jól ismert lapcserélgetős trükkhöz folyamodtam. A teteje lett a közepe, a közepe az alja, az alja meg a teteje. :-) (kicsit itt a piros, hol a piros játék ez, de megéri) A krémhez a puha vajat jól kihabosítottam, apránként hozzáadtam a cukrot. Igyekeztem minél több levegőt juttatni a krémbe. Venesz József azt javasolja, hogy készítsünk cukorszirupot és azzal keverjük ki a vajat, mert úgy könnyebb lesz a krém. Legközelebb kipróbálom. Hozzáadtam a mogyorókrémet is és elkevertem. Négyfelé osztottam a krémet, betöltöttem a lapokat, a torta tetejét és oldalát is lekentem vele. A maradékot a jó öreg "idomítózsákba" tettem, de nem használtam mintás csövet, sőt semmilyet, mert a darabos mogyoró megakadt volna benne. Csak a szilikonzsák végén nyomtam ki a krémet, így díszítettem a torta tetejét. 6 órara a hűtőbe tettem dermedni, összeérni. Aztán be a tortaszállító apparátba és irány Gábor lakása. A többi meg már történelem. :-) Sokkal szebb lett mint az 1.0-ás verzió, de hát ennek így is kellett lennie, egy igazi 2.0-ás tortának meg kell haladnia elődjét. A felét négyen elég gyorsan eltakarítottuk, s nincs kétségem a maradék rész sorsát illetően sem. A fejemben már megvan a következő meglepi is, annyit ígérhetek, hogy nem várok vele a 28. születésnapodig. És ezt nyugodtan vedd fenyegetésnek. :-) Az Isten éltessen nagyon sokáig!!!

2015.09.10.