A következő címkéjű bejegyzések mutatása: körte. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: körte. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. október 14., szerda

Körtés lepény

Körtés lepény

Hozzávalók: (32 cm-es piteformához)

A tésztához:

250 g liszt
125 g vaj
1 tojássárgája
10 g élesztő
30 g kristálycukor
50 ml tej
1 ek tejföl
kis só

A töltelék:

1,2 kg körte
50 g kristálycukor
1 citrom leve
1 cs vaníliás cukor
1 tk vilmoskörte aroma
búzadara

A tetejére:

1 tojásfehérje
1 ek kristálycukor

Az élesztőt a cukorral, meglangyosított tejben felfuttattam. A vajat a liszttel elmorzsoltam. Beletettem az összes hozzávalót és kitartó dagasztással rugalmas tésztát kaptam. 60 percre letakartam, langyos helyen kelesztettem. A körtét megpucoltam, kimagoztam és lereszeltem. Citromlével meglocsoltam, hogy meg ne barnuljon. Kis lángon felforraltam, 30 percig rotyogtattam, majd botmixerrel pürésítettem. Hozzáadtam a cukrokat és az aromát, s még 5 percig főztem. A tésztát két részre osztottam és kinyújtottam. A kivajazott, lisztezett piteformába tettem úgy, hogy legyen neki pereme is. Megszórtam búzadarával, rásimítottam a körtét, majd ismét megszórtam búzadarával. A tészta másik felével befedtem, a tészta széleit összecsipkedtem. Lekentem tojásfehérjével és megszórtam kristálycukorral, majd villával megszurkáltam. 170 fokra előmelegített sütőben 45 perc alatt aranybarnára sütöttem.
Rögtön dupla adaggal indítottam, az egyik a hazatérő Csabáékat várta otthon a konyhaasztalon, a másik meg a tarokkosoknak jutott. Jócskán van körte, szóval újabb körtés sütik és körtelekvár is várható a közeljövőben. :-)


Update: Pénteken a Piaristáknak is vittem két pitét, Ildikó ott lőtte ezeket a fotókat.
2015.10.16.


2015. október 2., péntek

Körtés cupcake csokikrémmel

Ma vagyunk Ildikóval 15 hónaposak. :-) Ennek alkalmából ezzel lepem/tem meg:

Körtés cupcake csokikrémmel: (12 nagy muffinhoz)

120 g vaj
100 g cukor
2 tojás
7 g sütőpor
180 g finomliszt
3 db körte

Csokikrém:

2 tojás
120 g vaj
125 g étcsokoládé
100 g cukor
1 csomag vaníliás cukor
2 evőkanál holland kakaópor

A körtéket meghámoztam és felkockáztam, citrommal locsoltam le, hogy meg ne barnuljanak. A lisztet elkevertem a sütőporral. A tojásokat, a cukorral és a vajjal habosra kevertem, hozzáadtam a lisztes keveréket. A legvégén hozzákevertem a körtét. A muffin tepsi 12 mélyedését kikentem, kiliszteztem, majd a masszát a belekanalaztam. 200 fokra előmelegített sütőben 20 percig sütöttem. A krémhez a tojásokat a cukrokkal folyamatosan kevergetve addig melegítettem kis lángon, amíg azok el nem olvadtak. Kihűlésig habosítottam, hozzáadtam a felkockázott vajat. A csokoládét darabokra törve mikrohullámú sütőben megolvasztottam és a kakaóval együtt a tojásos alaphoz kevertem. Habzsákba töltve díszítettem az időközben kihűlt muffinok tetejét. Ahogy elnézem ebből jut az esti tarokkosoknak is pár darab. Remélem van olyan finom, mint amilyen jól kinéz.


2015. október 1., csütörtök

Körtés Tarte Tatin

Ahogy ígértem a ma esti tarokkra a tegnapi fordított almatorta (http://sutilabor.blogspot.hu/2015/10/tarte-tatin.html) körtés verzióját készítettem el. 4 db vilmoskörtére cseréltem az almákat. Bár az almás verzió szebb volt, mert a karamell nem folyt szét annyira abban, ez valahogy finomabb lett épp a keletkező ragacsos szaft miatt. 5 perc alatt fogyott el. Kicsit több fázisfotót lőttem most.

2015.09.09.


2015. szeptember 22., kedd

Körtés-túrós pite

Körtés-túrós pite

Hozzávalók:

A tésztához: (30 cm-es piteformához)

240 g liszt
150 g vaj
80 g porcukor
1 tojássárgája

A cukrot a liszttel elkevertem, belemorzsoltam a hideg felkockázott vajat. A tojássárgájával rugalmas tésztát gyúrtam belőle, amit 1 órán keresztül folpackba csomagolva a hűtőben pihentettem. Lisztezett deszkán kerek alakúra nyújtottam és kibéleltem vele a kivajazott, kilisztezett piteformát úgy, hogy pereme is lett. Villával megszurkáltam és 180 fokra előmelegített sütőben 15 perc alatt elősütöttem.
Közben elkészítettem a tölteléket.

700 g túró
100 g tejföl
150 g porcukor
2 tojás
1 tojásfehérje
1 citrom reszelt héja
1 csomag vaníliás cukor
3 db vilmoskörte
4 ek baracklekvár a díszítéshez

A túrót botmixer segítségével pürésítettem, a tojások fehérjén kívül hozzákevertem minden alkotóelemet, s alaposan kikevertem. A 3 tojásfehérjét kis sóval és porcukorral kemény habbá vertem és vigyázva, hogy ne törjem össze a krémbe forgattam. Beletöltöttem a piteformába, majd a felszeletelt körtével legyező alakban kiraktam a tetejét. A 180 fokos sütőben kb. 30 percig sütöttem. A közepe még remegett. Ilyenkor mindig szép magas, de hűlés közben összeesik, ez a dolgok rendje. Miután kihűlt, forró baracklekvárral kentem meg a felületét.

Remélem ízlett a kör tagjainak. :-)