A következő címkéjű bejegyzések mutatása: kelt tészta. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: kelt tészta. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. november 28., szombat

Camembertes lalakifli

A tavaszi medvehagymás lalakifli-recept jutott a múltkor eszembe. Mivel most nincs itt a szezonja a medvehagymának, ezért kicsit átalakítottam a receptet a tegnapi patrocíniumi estére. Sajnos, csak harminckettőt készítettem, ami hiba volt, mert kétszer ennyi is simán elfogyott volna. Tanulság: buliba mindig sósat vigyetek, mert abból sosem elég.
Camembertes lalakifli

Hozzávalók a tésztához: (32 db kiflihez)
ü  70 g natúr joghurt
ü  1 tojás
ü  csipet só
ü  50 ml tej
ü  50 ml olaj
ü  1 evőkanál cukor
ü  350 g liszt
ü  25 g élesztő

Hozzávalók a fűszervajhoz:

ü  60 g vaj
ü  60 g Camembert sajt
ü  3 újhagyma zöld szára
ü  ½ evőkanál só

A hozzávalókból ruganyos tésztát dagasztottam, majd a bekapcsolt sütő tetején duplájára kelesztettem azt. A sajtot egy villával összetörtem. A vajat a sóval és az előzőleg aprítógéppel miszlikbe vágott hagymával habosra kevertem, majd a sajtot is hozzáadtam. Kenhető állagot igyekeztem elérni. A megkelt tésztát négy egyenlő részre vágtam. Kb. 25 cm átmérőjű, vékony körökké nyújtottam őket.
A körök egyik felét megkentem a fűszervaj negyedével, a másik felét pedig ráhajtottam. A széleket összenyomkodtam, ügyelve arra, hogy a két tésztaréteg között ne maradjon légbuborék. Éles késsel 8 cikkre vágtam a köröket. Kézzel kicsit széthúztam a cikkeket. Feltekertem őket és kifli alakúra formáztam. A másik három résszel is ugyanígy jártam el.
Sütőpapírral bélelt tepsiben, tűzhely tetején még 40 percig kelesztettem. 200 fokra előmelegített sütőben 15 perc alatt készre sütöttem őket. Amikor kivettem a sütőből, istenien néztek ki, sajna estére kicsit kiszáradtak. Akik kóstolták, azt mondták, így is finom, de ti, ha elkészítitek, igyekezzetek frissen tálalni, mert úgy az igazi. Nekem most erre nem volt lehetőségem. Ildikó szerint így is mennyei volt, és legközelebb nagy buliba inkább csak sós kell, akármilyen finomra is sikerült az édes süteményem is.


2015. november 25., szerda

Hamis almás galette

A mai meggyes mákos pite tésztájából maradt egy kis darab. Sajnáltam volna kidobni, ezért hirtelen felindulásból az alábbi süteményt improvizáltam ebédre:

Hamis almás galette

  • 150 g zserbótészta
  • 1 alma
  • 50 g kristálycukor
  • késhegynyi fahéj
  • búzadara


A tésztát négyzet alakúra nyújtottam (kb. 3 mm-esre) és egy sütőpapírral bélelt tepsire helyeztem. Megszórtam búzadarával. A kimagozott almát vékony szeletekre vágtam és kis átfedésekkel befedtem vele a tésztát. A tészta szélét felhajtottam és lekentem tojássárgájával. A fahéjas cukorral egyenletesen megszórtam az almákat. 230 fokra előmelegített sütőben 15 perc alatt készre sütöttem. Jó étvággyal és egy pohár meleg tejjel ebédre befaltam. :-)

Jól tudom, hogy a galette nem ilyen tésztából készül, ezért is írtam elé, hogy hamis. Alakját tekintve, viszont az enyém is olyan volt. Ez a legegyszerűbb pitefajta, hisz még piteforma sem kell hozzá. Omlós tésztából készül, s gyakorlatilag bármilyen, a tésztát el nem áztató gyümölccsel elkészíthető.

Meggyes mákos pite

Szenegálból látogatott a piaristákhoz Samson Ehemba piarista szerzetes. Ma este ő tartott előadást a tanácsterembe, s volt egy kis szendvicsezés is. A résztvevőknek készítettem ezt a pitét, ami nem is klasszikus pitetésztából készült, hanem zserbótésztából, de ez nem "ront" az élvezeti értékén. :-)

Meggyes mákos pite

A tésztához: (30 cm-es piteformához)
  • 500 g liszt
  • 250 g vaj
  • 60 g kristálycukor
  • 100 ml tej
  • 2 tojássárgája
  • 3 ek tejföl
  • 20 g élesztő
  • kis só

A töltelékhez:
  • 250 g darált mák
  • 50 g búzadara
  • 200 ml tej
  • 200 g kristálycukor
  • 1 tk fahéj
  • 250 g magozott meggybefőtt
  • 2 ek rum
  • 1 citrom reszelt héja
  • 3 tojásfehérje

  • 1 tojássárgája a kenéshez

Az élesztőt a cukorral, meglangyosított tejben felfuttattam. A vajat a liszttel elmorzsoltam. Beletettem az összes hozzávalót és 10 perc kitartó dagasztással rugalmas tésztát kaptam. 30 percre letakartam, langyos helyen pihentettem. A tejet a cukorral felforraltam. Hozzáadtam a mákot, a búzadarát és 3 percig főztem. Levettem a tűzről, s megvártam, míg kihűl. Ekkor hozzákevertem a rumot, a fahéjat és a citromhéjat. Hozzákevertem a lecsöpögtetett meggybefőttet. Nekem a mák hűtés közben sűrűsödött, ezért ez kis meggy lével lazítottam a tölteléket. A tojásfehérjéket kis sóval és porcukorral kemény habbá vertem, és óvatosan a mákhoz forgattam. A tésztát két részre osztottam, a második részét kicsit nagyobbra hagytam, mint az elsőt. Kör alakúra nyújtottam és kibéleltem vele a 30 cm átmérőjű piteformát. A tölteléket egyenletesen elsimítottam rajta. Befedtem a másik tésztadarabbal, a leeső részekből pedig rácsokat készítettem díszítésként a pite tetejére. Megkentem tojással és villával megszurkáltam a pite tetejét. 170 fokra előmelegített sütőben 50 perc alatt
aranybarnára sütöttem.
Mivel sokan voltunk az előadáson, ezért kis darabokba vágtam a pitét. Az én ízlésemnek kicsit vastag volt a tésztája, de a töltelék sem volt kevés, vagyis az arányokkal nem volt gond. Egy kevés maradt belőle, a szerencsés korán kelőket várja a tanáriban.


2015. november 21., szombat

Etűdök egy zserbótésztára

A következő süteményekben az a közös, hogy mind ugyanabból a jól bevált kelt tésztából készültek, mint a zserbó. Tudom a klasszikus pitéknek nem ez az alapja, de nekem a "pályafutásom" elején (az első sütik között volt a zserbó, amit elkészítettem) annyira megtetszett, olyan könnyű volt vele dolgozni, hogy szinte mindenre adaptáltam. Jöjjön, most öt süti ugyanarra a tésztára hangszerelve. :-)

Zserbó tészta

Hozzávalók:
  • 500 g liszt
  • 250 g vaj
  • 60 g kristálycukor
  • 100 ml tej
  • 2 tojássárgája
  • 3 ek tejföl
  • 20 g élesztő
  • kis só

Az élesztőt a cukorral, meglangyosított tejben felfuttattam. A vajat a liszttel elmorzsoltam. Beletettem az összes hozzávalót és 10 perc kitartó dagasztással rugalmas tésztát kaptam. 30 percre letakartam, langyos helyen pihentettem.

Rebarbara pite
  • 500 g rebarbara
  • 1 tk fahéj
  • 200 g kristálycukor
  • 30 g kukoricakeményítő

A tésztát két részre osztottam. Az egyik felét kör alakúra nyújtottam, és egy 30 cm átmérőjű piteformát béleltem ki vele. A rebarbarát megtisztítottam, s hüvelykujjnyi darabokra vágtam. Összekevertem a cukorral, fahéjjal és a keményítővel és elterítettem a tésztán. A maradék tésztával befedtem. A széleit az ujjammal összecsipkedtem. Felvert tojással megkentem a tetejét és villával megszurkáltam. 170
fokra előmelegített sütőben 50 perc alatt aranybarnára sütöttem. Megvártam, míg kihűlt, és csak aztán szeleteltem. Túlzás lenne állítani, hogy ezzel a pitével sikert arattam volna Ildikó családjánál. :-) Még sosem ettek rebarbarát, ezért gondoltam megismertetem velük. Maradjunk annyiban, hogy megtanulták kölcsönösen "tisztelni" egymást. :-)
2014.07.22


Mákos pite
  • 300 g darált mák
  • 200 g kristálycukor
  • 1 citrom reszelt héja
  • 1 tk fahéj
  • 2 ek baracklekvár
  • 100 ml tej

A tejet a cukorral felforraltam. Hozzáadtam a mákot és 3 percig főztem. Levettem a tűzről, s megvártam míg kihűl. Ekkor hozzákevertem a lekvárt, a fahéjat és a citromhéjat. A tésztát két részre osztottam, a második részét kicsit nagyobbra hagytam, mint az elsőt. Kör alakúra nyújtottam és kibéleltem vele a 30 cm átmérőjű piteformát. A tölteléket egyenletesen elsimítottam rajta. Befedtem a másik  tésztadarabbal, a leeső részekből pedig rácsokat készítettem díszítésként a pite tetejére. Megkentem tojással és villával megszurkáltam a pite tetejét. 170 fokra előmelegített sütőben 50 perc alatt aranybarnára sütöttem. Igazán esztétikus lett, a rácsozat sokat dobott rajta. A szeletfotón láthatjátok, hogy a tölteléknek sem volt híján. :-) Arra nagyon jó volt ez a pite, hogy kiderüljön Ildikó és a mák örök-barátsági szerződést kötöttek. :-)
2014.07.27.


Többször előfordult, hogy a fenti mennyiségű tészta soknak bizonyult egy-egy pite vagy sütemény elkészítésekor. S a kimaradt részekkel kellett valamit kezdeni. Lekvár szinte mindig volt otthon, ezért gondoltam készítek egy-két lekváros kiflit. Mivel a mai "sütésálló" lekvárok mindenek, csak ép nem sütésállók, ezért gyakran a töltelék a tepsiben szénné égve végezte, mert bizony kifolyt. :-( Ildikó édesanyja adott házi szilvalekvárt és birsalmasajtot. Na azokkal ilyen már nem fordulhatott elő. Én pedig a sütésálló csokoládétöltelékkel kísérleteztem többször is. Ha batyunak hajtogattam a tésztát, akkor nem volt gond vele.

Birsalmás kifli, csokis batyu, lekváros kifli


A tésztát 3 mm vastagra nyújtottam, majd derelyemetélővel 8 cm-es négyzetekre metéltem. A batyuknál a közepére, a kifliknél a szélére halmoztam az épp aktuális tölteléket. A tészta szélét megkentem tojással. A kifliket feltekertem, a batyuk négy sarkát hajtottam fel. Lekentem tojással őket, és még kelesztettem 15 percig a melegedőben levő sütő közelében. 180 fokon 20-25 perc alatt készre sütöttem. Ildikóéknak cukrozatlanul, magamnak porcukrozva tálaltam. Ekkor ragadt rám Ildikóék családjában a "cukorkirály" kifejezés. Ha nem is így szó szerint. Mindig jót mosolyogtak rajta, hogy mindent megporcukrozok. Kaptam is tőlük olyan karácsonyi ajándékot (vicces volt, mert még becsomagolt állapotában felismertem mi is az), hogy ihaj. Egy igazi deluxe cukorszóró masinériát. Azóta igyekszem visszafogni magam cukor fronton, de van olyan süti ami, ha másért nem az esztétikum miatt, sikít a porcukorért.
2014.10.26.