A következő címkéjű bejegyzések mutatása: citrom. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: citrom. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. november 28., szombat

Mézes zserbó

Mézes zserbó, krémes mézes, mézes krémes. Kinek hogy tetszik. Mindenki ismeri, és mindenki másképp ismeri. J Van, aki vaníliás krémmel és csokoládéval bevonva; mások kakaós töltelékkel. Édesanyám csodafüzetében citromos krémmel és porcukor tetővel szerepel. Ez a süti mindig is a család egyik kedvence volt. Édesapám tavaly karácsonykor ezt kérte tőlem, amikor megkérdeztem, hogy mit süssek neki az ünnepekre. Akkor a türelmetlenségem miatt – és mert még nem kaptam meg életem első saját konyhai mérlegét – a liszt megszaladt, és így laposra sikeredett ez a süti. Most azonban nagyfokú türelmet tanúsítottam és a mérleg segítségével a recept utasításait pontosan betartva 4 laposra készült ez a műremek.

Mézes zserbó

Hozzávalók a tésztához: (25 x 35 cm-es tepsihez)

ü  500 g liszt
ü  1 teáskanál szódabikarbóna
ü  150 g porcukor
ü  90 g vaj
ü  2 tojás
ü  4 evőkanál olvasztott méz
ü  1 evőkanál tejföl

Hozzávalók a krémhez:

ü  800 ml tej
ü  2 tojássárgája
ü  100 g liszt
ü  200 g vaj
ü  300 g porcukor
ü  2 citrom leve
ü  1 citrom reszelt héja

A mézet mikrohullámú sütőben felolvasztottam. Hozzáadtam a vajat, a tejfölt, a tojásokat és a cukrot. Alaposan elkevertem, majd hozzászitáltam a lisztet és a szódabikarbónát.
Bevallom, az eredeti receptben az szerepelt, hogy annyi tejfölt adjunk hozzá, hogy könnyen nyújtható tésztánk legyen. Ez a mondat a kezdő hobbicukrász halála, mert mit tudhatja szegény, hogy mennyi az az annyi; én ide azt a mennyiséget írtam, amit végül is hozzáadtam. Ez a tészta is hajlamos arra, hogy kívánja a lisztet, de álljunk ellen a kísértésnek, csak gyúrjuk szorgalmasan, s akkor egyszer csak szépen összeáll.
A sütőt már a tészta gyúrása előtt beizzíthatjuk, mert ezt nem kell pihentetni. A tésztát négy egyenlő részre osztottam, és egy alacsony peremű tepsibe nyújtottam. (Így sokkal könnyebb kiborítani a lapokat.) 180 fokra előmelegített sütőben 10 perc alatt halványbarnára sütöttem.
Két tepsivel dolgoztam, így a süti elgondolásától számított egy óra alatt megvoltak a lapok. J Figyeljetek oda, miközben sül a tészta, mert a mézes sütik hamar megégnek.
 A lapokat a hideg teraszon kihűtöttem.
(Ne ijedjetek meg attól, hogy a lapok a kiborításkor még lágyak, mert hűtés közben megkeményednek, majd a krém hatására újra bepuhulnak. Aki akarja, ekkor a lapok szélét kiigazíthatja, de bőven elég akkor is leszélelni a sütit, amikor már betöltöttük és bepuhult.)
Miközben a lapok hűltek, elkészítettem a krémet. Kevés tejet a tojások sárgájával és a liszttel simára kevertem. Hozzáöntöttem a maradék tejet, és sűrűre felfőztem. Szobahőmérsékletűre hűtöttem, közben időnként meg-megkevertem, hogy ne bőrösödjék be. A vajat a porcukorral habosra kevertem. Hozzáadtam a citromok levét és reszelt héját, majd elkevertem a lisztes krémmel. Betöltöttem a lapokat és egy deszkával lesúlyoztam a zserbót. Egy teljes éjszakára hideg helyre tettem. Nálam ez most a terasz volt. Másnap porcukorral szórtam meg a tetejét.
A patrocíniumi vacsorán 90 apró szeletre vágtam. Büszkén kijelenthetem, abszolút sikere volt, hiszen a camembertes lalakiflihez hasonlóan az este végére ez is mind elfogyott.
Mások is hoztak sütiket. Felvonultatom a kínálatot:


2015. október 10., szombat

Citromtorta

5 torta "csatája" 2.rész
Citromtorta

Az utolsó előtti torta J
18 cm-es tortaformához
2 tojásos rizslisztes-olajos piskótát készítettem.

Hozzávalók:

ü  100 g cukor a sárgájához + 40 g a tojásfehérjéhez
ü  175 g rizsliszt
ü  75 ml olaj
ü  75 ml tej
ü  2 tojás
ü  ½ csomag sütőpor

A fehérjét a kisebb rész porcukorral kemény habbá vertem. A sárgákat a cukorral kihabosítottam, hozzáadtam a sót, az olajat és a tejet (rizsliszt esetén érdemes lesz elgondolkodni azon, hogy vagy több liszt kell, vagy kevesebb folyadék, szerintem így megakadályozható az összeesés, ha a kísérletek lezajlottak, majd megírom J.) A lisztet és a sütőport is beleszitáltam és a géppel verettem, majd a habot beleforgattam. 180 fokos sütőben 45 percig sütöttem. Bár szépen emelkedett, a végén mégiscsak összeesett kicsit; így csak 3 lapot vágtam (melegen kivettem a formából). Kihűtöttem.

Krém:

ü  400 ml tej
ü  3 evőkanál kukoricakeményítő
ü  1 tojás

Sűrűre felfőztem. Az eredeti receptben liszt szerepelt, de a gluténmentesség jegyében cseréltem. Kevesebb is elég lett volna, mert elég kemény krém lett. A keményítővel amúgy is óvatosabban kell bánni, mint azt már korábban is írtam. A krémet kihűtöttem.

ü  125 g vaj
ü  3 citrom leve és reszelt héja
ü  220 g porcukor


A vajat a cukorral jól kihabosítottam, hozzáadtam a megmosott citromok reszelt héját és a levét, majd a sárgakrémet. Ez utóbbit elfelejtettem előtte külön jó alaposan kikavarni, nyugodtan elővehetitek a kézi mixert is. Ilyenkor a krémesség érdekében mindent be kell vetni, és jól szétveretni. Én ezt elmulasztottam; ezért mikronnyi sárga göbök maradtak a krémben, amit a társaság egyetlen női résztvevője vett csak észre J. Megkérdezte, hogy ez ugye ricotta? Mondtam neki, hogy nem, ez lustaság. J Szóval a külön-külön jól eldolgozott krémeket összekeveritek és megtöltitek a lapokat, én is így tettem. Aztán —mivel krém volt bőven— előkaptam az idomítózsákot, és adtam az esztétikának is J Egy éjszakára a hűtőbe tettem, hogy az ízek jól összeérjenek. A pénteki tarokkszeánszra készült, s mivel Orsin kívül ott volt Papp Gyuri is, így simán elfogyott a dolog, nekem nem is „kellett” enni belőle. J
2015.07.10.

Key lime pie kókuszos kekszmorzsával

A receptet és hozzá egy videót itt találtam:
http://streetkitchen.blog.hu/.../floridai_zoldcitromos...


Key lime pie kókuszos kekszmorzsával

215 g zabkeksz
120 g olvasztott vaj
03 g kókuszreszelék
1 tk só
3 lime reszelt héja
3 tojássárgája
400 g cukrozott sűrített tej
160 ml lime lé

A kekszet mozsárban összetörjük és átöntjük egy tálba. Hozzáadjuk a kókuszreszeléket és a sót, majd az olvasztott vajat is. Összekeverjük. Piteformába tesszük és lenyomkodjuk a forma aljára és az oldalára egy pohár, vagy kanál segítségével. 180 fokra előmelegített sütőbe tesszük és 10 percig elősütjük. Közben elkészítjük a tölteléket: a tojássárgáját és a lime reszelt héját egy tálban fehéredésig keverjük. Hozzáadjuk a sűrített tejet és ezzel is kikeverjük a masszát. Végül hozzákeverjük a lime levét is. A sült kekszmorzsát hagyjuk egy kicsit lehűlni, majd beletöltjük a krémet és az egészet visszatesszük a sütőbe. 170 fokon 15 percig sütjük, amíg a krém megszilárdul, de a közepe még remegős marad. Fontos, hogy ne kapjon színt a krém sütés közben! A sütőből kivéve hagyjuk teljesen kihűlni, majd legalább egy órára a hűtőbe tesszük. Hidegen, a tetején tejszínhabbal és még egy kevés reszelt lime héjjal tálaljuk.

Személyes kiegészítések következnek. Azt hittem, hogy a három lime leve meglesz 160 ml, a biztonság kedvéért azért vettem egy citromot is. smile hangulatjel Jelenetem kemény 110 ml-t sikerül kipréselnem belőlük (lehet hogy én kaptam különösen száraz limeokat). Hogy a folyadék mennyisége meglegyen, kipótoltam 50 ml tejjel. A kóstolás utén elmondhatom, nekem nem hiányzott a hiányzó lime savassága. A krém beleöntése után én nem 15 hanem 25 percig sütöttem a pitét, így is remegős maradt a közepe, s színt sem kapott. Egy egész éjszakára tettem hűtőbe a pitét. Ma délben szépen el is fogyott. A tejszínhab sem hiányzott nekem róla, de ez már ízlés dolga. Nagy-nagy köszönet illeti Michal Posztos-t a sűrített tejes terméktámogatásért. smile hangulatjel

2015.08.12.