A következő címkéjű bejegyzések mutatása: cseresznye. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: cseresznye. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. október 10., szombat

Cherry Pie avagy cseresznyés pite

Cherry Pie
Hozzávalók: (31-32 cm-es kerek piteformához)
·         720 g Paté Brisée (elkészítését lásd később)

Töltelék:
·         1000 g magozott cseresznye
·         50 ml Amoretto likőr (2 e.k. mandulaaroma is megfelel)
·         200 g cukor
·         5 e.k. kukoricakeményítő
·         1 e.k. fahéj
·         80 g apró kockára vágott hideg vaj

Tetejére:
·         1 tojás
·         20 g kristálycukor

Paté Brisée (450 grammhoz):
·         250 g finomliszt
·         150 g puha vaj, kis kockákra darabolva
·         1 tk só
·         1 csipet kristálycukor
·         1 tojás
·         1 ek hideg tej

A lisztet egy tálba öntjük, a közepébe mélyedést nyomunk. A vajat, cukrot, sót ás a tojást a mélyedésbe tesszük. Apránként dolgozzuk hozzá a lisztet. Hozzáadjuk a tejet és sima tésztává gyúrjuk. (Én nem tettem hozzá tejet, mert így is szép sima tésztát kaptam.) Folpackba csomagoljuk, és felhasználásig hűtőbe tesszük. Légmentesen záródó dobozban hűtőben 1 hétig, fagyasztóban 3 hónapig eláll.
Felhasználhatóság: édes és sós süteményekhez egyaránt használható. Nyújtsuk ki 3 mm vastagra, béleljünk ki vele egy 20-23 cm átmérőjű formát. Hűtőben 20 percig pihentetjük, majd az alját villával megszurkáljuk, és 190 fokon 20 perc alatt vakra sütjük. (Egyszemélyes formák esetében 10 perc.)
Érdemes pitesúlyt használni. 20 perc letelte után kivesszük a pitesúlyunkat, majd visszatesszük újabb 15 percre. (Egyszemélyes formák esetén 5 percre.) A rácson hagyjuk kihűlni. Ha nem használjuk fel mind, akkor -ha teljesen kihűlt-, csomagoljuk folpackba, így 2 hétig eltartható a fagyasztóban. Ebben az esetben 20 perccel azelőtt vegyük ki a fagyasztóból, hogy megtöltenénk.
Én két és félszeres mennyiséget gyúrtam be, a Misi barátomtól kapott japán tyúktojásoknak köszönhetően. J 400 grammot félretettem, abból kedden készül majd valamilyen meglepi (valószínűleg cseresznyés clafoutis). A maradék 720 grammot 55-45%-os arányban (sacc per kábé) kettéosztottam, a nagyobb lett a pite alja. A deszkára folpackot terítettem, azon nyújtottam kerekre a lapokat, így könnyebb volt a formáig eljuttatni szakadás nélkül a tésztát. 3 cm-es peremet hagytam. A vaj kivételével a töltelék összetevőit egy zárható tálban összeráztam és a pitére halmoztam, így nem törik össze a cseresznye. A vajkockákkal meghintettem, majd ráhelyeztem a kisebb tésztalapot. Tojással megkentem, s késsel négy nyílást vágtam a közepébe, hogy a gőzök távozni tudjanak. 160 fokon 65 perc alatt készre sütöttem. 30 perc elteltével (kellett volna, de én haboztam, és ezért 40 perc lett belőle) megszórtam a kristálycukorral, ami jó esetben szépen megolvad.

Bár nem kóstoltam, de Czegi elmondása szerint nagyon finom volt. Köszönet a szeletfotókért és persze a cseresznyéért. J
2015.06.14.

Három napra rá a tarokkosoknak elkészült a 2.0-ás verzió:

Cseresznyés clafoutis

Ahogy tegnap mondtam, a kimaradt tésztából ezt alkottam ma hajnalban.

Cseresznyés clafoutis (klafuti,http://www.howdoyousaythatword.com/word/clafoutis/) avagy tejpite

(31-32 cm-es kerek piteformához)


Hozzávalók:

400 g Paté Brisée (elkészítése a tegnapi Cherry Pie kommentben is szerepelt)
3 tojás
120 g liszt
120 g vaj felolvasztva, kissé hűtve
3 ek cseresznyepálinka (cseresznyearomát használtam)
100 g kristálycukor
225 ml hideg tej
1 cs vaníliacukor
1000 g magozott cseresznye
porcukor a szóráshoz

Paté Brisée (450 grammhoz):

• 250 g finomliszt
• 150 g puha vaj, kis kockákra darabolva
• 1 tk só
• 1 csipet kristálycukor
• 1 tojás
• 1 ek hideg tej

A lisztet egy tálba öntjük, a közepébe mélyedést nyomunk. A vajat, cukrot, sót ás a tojást a mélyedésbe tesszük. Apránként dolgozzuk hozzá a lisztet. Hozzáadjuk a tejet és sima tésztává gyúrjuk. (Én nem tettem hozzá tejet, mert így is szép sima tésztát kaptam.) Folpackba csomagoljuk, és felhasználásig hűtőbe tesszük. Légmentesen záródó dobozban hűtőben 1 hétig, fagyasztóban 3 hónapig eláll.

A tojást tálba ütjük, hozzá adjuk a lisztet és habverővel lazán összeforgatjuk, anélkül, hogy túlságosan simára dolgoznánk. Hozzáadjuk az olvasztott vajat és a pálinkát, majd folyamatosan beledolgozzuk a cukrot és a tejet. A végén belekeverjük a vaníliacukrot is. A tésztát 3 mm vastagra nyújtjuk, kör formára. Egy 31 cm átmérőjű formát kibélelünk vele (érdemes kapcsos tortaformát használni), a szélekre nagyjából 2,5 cm magasan érjen fel a tészta. Ismét a folpackos trükköt vetettem be. 20 percre tegyük hűtőbe. A sütőt előmelegítjük 170 fokra (légkeverés, ennek hiányában 185 fokra alsó-felső sütéssel), a tészta alját pedig villával megszurkáljuk. Sütőpapírt fektetünk a tésztára és pitesúllyal (babbal, lencsével vagy kerámia golyókkal) lesúlyozzuk a tésztát, hogy sütés közben ne púposodjon fel. 15 perc alatt vakra sütjük. Majd eltávolítjuk a pitesúlyt, a sütő hőfokát 180 fokra emeljük (légkeveréssel, ennek hiányában 195 fokra) és további 5 percig sütjük. Ha kész kivesszük, majd 200 fokra emeljük a hőfokot. A cseresznye szemeket egyenletesen elterítjük a tésztán, majd ráöntjük a tejes keveréket úgy, hogy a tészta pereméig érjen. A forró sütőben 30 percig sütjük, míg a teteje szép színt kap. Ha egy kést a közepébe szúrunk és tisztán húzzuk ki belőle, akkor készen is van. A sütőből kivéve levesszük a forma oldalát és hagyjuk hűlni picit. Porcukorral megszórva akár még melegen tálaljuk!

2015.06.15.