A következő címkéjű bejegyzések mutatása: csokoládé. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: csokoládé. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. november 21., szombat

Etűdök egy zserbótésztára

A következő süteményekben az a közös, hogy mind ugyanabból a jól bevált kelt tésztából készültek, mint a zserbó. Tudom a klasszikus pitéknek nem ez az alapja, de nekem a "pályafutásom" elején (az első sütik között volt a zserbó, amit elkészítettem) annyira megtetszett, olyan könnyű volt vele dolgozni, hogy szinte mindenre adaptáltam. Jöjjön, most öt süti ugyanarra a tésztára hangszerelve. :-)

Zserbó tészta

Hozzávalók:
  • 500 g liszt
  • 250 g vaj
  • 60 g kristálycukor
  • 100 ml tej
  • 2 tojássárgája
  • 3 ek tejföl
  • 20 g élesztő
  • kis só

Az élesztőt a cukorral, meglangyosított tejben felfuttattam. A vajat a liszttel elmorzsoltam. Beletettem az összes hozzávalót és 10 perc kitartó dagasztással rugalmas tésztát kaptam. 30 percre letakartam, langyos helyen pihentettem.

Rebarbara pite
  • 500 g rebarbara
  • 1 tk fahéj
  • 200 g kristálycukor
  • 30 g kukoricakeményítő

A tésztát két részre osztottam. Az egyik felét kör alakúra nyújtottam, és egy 30 cm átmérőjű piteformát béleltem ki vele. A rebarbarát megtisztítottam, s hüvelykujjnyi darabokra vágtam. Összekevertem a cukorral, fahéjjal és a keményítővel és elterítettem a tésztán. A maradék tésztával befedtem. A széleit az ujjammal összecsipkedtem. Felvert tojással megkentem a tetejét és villával megszurkáltam. 170
fokra előmelegített sütőben 50 perc alatt aranybarnára sütöttem. Megvártam, míg kihűlt, és csak aztán szeleteltem. Túlzás lenne állítani, hogy ezzel a pitével sikert arattam volna Ildikó családjánál. :-) Még sosem ettek rebarbarát, ezért gondoltam megismertetem velük. Maradjunk annyiban, hogy megtanulták kölcsönösen "tisztelni" egymást. :-)
2014.07.22


Mákos pite
  • 300 g darált mák
  • 200 g kristálycukor
  • 1 citrom reszelt héja
  • 1 tk fahéj
  • 2 ek baracklekvár
  • 100 ml tej

A tejet a cukorral felforraltam. Hozzáadtam a mákot és 3 percig főztem. Levettem a tűzről, s megvártam míg kihűl. Ekkor hozzákevertem a lekvárt, a fahéjat és a citromhéjat. A tésztát két részre osztottam, a második részét kicsit nagyobbra hagytam, mint az elsőt. Kör alakúra nyújtottam és kibéleltem vele a 30 cm átmérőjű piteformát. A tölteléket egyenletesen elsimítottam rajta. Befedtem a másik  tésztadarabbal, a leeső részekből pedig rácsokat készítettem díszítésként a pite tetejére. Megkentem tojással és villával megszurkáltam a pite tetejét. 170 fokra előmelegített sütőben 50 perc alatt aranybarnára sütöttem. Igazán esztétikus lett, a rácsozat sokat dobott rajta. A szeletfotón láthatjátok, hogy a tölteléknek sem volt híján. :-) Arra nagyon jó volt ez a pite, hogy kiderüljön Ildikó és a mák örök-barátsági szerződést kötöttek. :-)
2014.07.27.


Többször előfordult, hogy a fenti mennyiségű tészta soknak bizonyult egy-egy pite vagy sütemény elkészítésekor. S a kimaradt részekkel kellett valamit kezdeni. Lekvár szinte mindig volt otthon, ezért gondoltam készítek egy-két lekváros kiflit. Mivel a mai "sütésálló" lekvárok mindenek, csak ép nem sütésállók, ezért gyakran a töltelék a tepsiben szénné égve végezte, mert bizony kifolyt. :-( Ildikó édesanyja adott házi szilvalekvárt és birsalmasajtot. Na azokkal ilyen már nem fordulhatott elő. Én pedig a sütésálló csokoládétöltelékkel kísérleteztem többször is. Ha batyunak hajtogattam a tésztát, akkor nem volt gond vele.

Birsalmás kifli, csokis batyu, lekváros kifli


A tésztát 3 mm vastagra nyújtottam, majd derelyemetélővel 8 cm-es négyzetekre metéltem. A batyuknál a közepére, a kifliknél a szélére halmoztam az épp aktuális tölteléket. A tészta szélét megkentem tojással. A kifliket feltekertem, a batyuk négy sarkát hajtottam fel. Lekentem tojással őket, és még kelesztettem 15 percig a melegedőben levő sütő közelében. 180 fokon 20-25 perc alatt készre sütöttem. Ildikóéknak cukrozatlanul, magamnak porcukrozva tálaltam. Ekkor ragadt rám Ildikóék családjában a "cukorkirály" kifejezés. Ha nem is így szó szerint. Mindig jót mosolyogtak rajta, hogy mindent megporcukrozok. Kaptam is tőlük olyan karácsonyi ajándékot (vicces volt, mert még becsomagolt állapotában felismertem mi is az), hogy ihaj. Egy igazi deluxe cukorszóró masinériát. Azóta igyekszem visszafogni magam cukor fronton, de van olyan süti ami, ha másért nem az esztétikum miatt, sikít a porcukorért.
2014.10.26.

Csokoládés banános pite

Még édesanyám fedezte fel ezt a pitét egy receptújságban. Többször is elkészítette, s többeket is megkínált vele. Nekik is, nekem is kedvencem lett, s azóta én is elkészítettem már, de nem mindennapos "vendég" nálunk. Mindjárt azt is láthatjátok miért. :-)

Csokoládés banános pite

Hozzávalók: (20 cm-es tortaformához)
  • 150 g liszt
  • 50 g porcukor
  • 25 g kakaópor
  • 100 g margarin
  • 1 tojásfehérje
  • 5 banán

A csokoládéganachehoz:
  • 100 g étcsokoládé
  • 200 ml tejszín
  • 2 tojássárgája
  • 100 g kristálycukor
  • 5 g zselatin

A lisztet összekevertem a kakaóporral, elmorzsoltam a puha margarinnal. Hozzáadtam a cukrot és a tojásfehérjét és gyorsan egynemű tésztává gyúrtam. Deszkán kerek lapot nyújtottam belőle és kibéleltem bele a tortaformát úgy, hogy egy kis pereme is maradt neki. Hűtőben 20 percig pihentettem, villával megszurkáltam. 180 fokra előmelegített sütőben 20 perc alatt megsütöttem, majd kihűtöttem. A banánokat fél cm vastag karikákra vágtam és egyenletesen elterítettem a tésztán. A tojássárgájákat simára kevertem a cukorral, a zselatinnal és egy kis hideg tejszínnel. A maradék tejszínt felforraltam, majd hozzáöntöttem a tojásos keveréket és sűrűre főztem. A tűzről levéve hozzátördeltem a csokoládét és simára kevertem. A krémet a banánokra öntöttem és egy éjszakára a hűtőbe tettem dermedni.

Nagyon kiadós sütemény, ebből egy szeletnél többet csak kevesen tudnak megenni.
2014.10.21.


2015. október 23., péntek

Becsokizott kukacok

Becsokizott kukacok

Hozzávalók: (40 db kukachoz)

ü  20 g élesztő
ü  200 ml tej
ü  100 g vaj
ü  120 g méz
ü  2 tojás
ü  1/2 teáskanál só
ü  600 g liszt

Töltelék:

ü  100 g fehér eurocrem
ü  250 g étcsokoládé
ü  3 evőkanál étolaj

A meglangyosított tejben egy evőkanál kristálycukrot feloldottam, és az élesztőt felfutattam benne. A dagasztótálba beleütöttem a két tojást, és kézi habverővel kihabosítottam. Hozzáöntöttem a mézzel együtt felmelegített vajat, majd a felfutatott élesztőt. Rászitáltam a sóval elkevert lisztet, és 10 perc alatt rugalmas, ragacsos tésztát gyúrtam. Bár az elején azt hittem, hogy ehhez még kell liszt, mert annyira ragad, de később szépen elvált a tészta a kezemtől és az edény falától is. 1 órán keresztül langyos helyen duplájára kelesztettem.
Kb. 50 g-os részeket tépkedtem belőle, s lisztezett deszkán oválisra nyújtottam. A hosszabb oldalát a tészta szélességének harmadáig éles késsel bevagdaltam. A tölteléket (a felmelegített fehér Eurocremet, illetve az olajjal elkevert olvasztott csokoládét) vékonyan szétkentem a tészta másik részén. A töltelékes szélétől kezdve feltekertem a tésztát, a felüknél kettévágtam a kukacokat és a végüket alaposan összenyomtam, hogy a töltelék ki ne folyjon. „S” alakúra formázva sütőpapírral bélelt tepsire fektettem, majd 180 fokra előmelegített sütőben 15 perc alatt halványbarnára sütöttem őket. Gyufaszál és olvasztott csokoládé segítségével szemeket rajzoltam a kukacoknak (Tudom, tudom. Biológia óra: egyes, ülj-le-fiam), majd rácson kihűtöttem őket.
Ezekkel a sütikkel (no meg közkívánatra a tepertős szilvás papuccsal http://sutilabor.blogspot.hu/2015/09/tepertos-szilvas-papucs.html) kívántunk tegnap boldog névnapot a piarista tanerőknek: Erikának, Marikának, Mariannak, Károlynak, Viktornak és a két Imrének. J

Isten éltesse őket sokáig! Remélem ízlett, (egyelőre csak Zoli jelzett vissza) s el is fogyott minden! 



2015. október 10., szombat

Fatörzs rolád

Fatörzs rolád (ami nem lett rolád)

Piskóta:


4 tojás
4 csapott evőkanál kristálycukor
3 púpos evőkanál liszt
1 púpos evőkanál kakaópor (cukrozatlan)

Csokikrém:

13 dkg étcsokoládé
4 tojás
20 dkg kristálycukor
5 dkg kakaópor
25 dkg vaj

A piskótához a tojásokat a cukorral egyben felverjük, alaposan kihabosítjuk. Ezután egy spatulával apránként elkeverjük benne az átszitált kakaós lisztet. Ezt a masszát szilikonos sütőpapírral bélelt tepsire egyengetjük és 180 fokon kb. 30 perc alatt megsütjük. Itt követtem el a hibát, nagyon elég lett volna 20-22 perc is, ezért nem tudtam feltekerni a tésztát így aztán tégla alakú torta lett belőle. Még melegen feltekerjük és feltekerve hagyjuk kihűlni.

A csokikrémet így készítjük:

A tojásokat egy lábasban a cukorral folyamatosan kevergetve addig kevergetjük, míg a cukor elolvad és az ujjad beledugva melegnek érzed. Fontos, hogy kevergesd, különben édes rántottát kapsz! Ezt a meleg cukros tojást aztán habverővel addig habosítod, míg ki nem hűl. A csokoládét vízgőz fölött megolvasztjuk, ha megolvadt, elkeverjük benne a kakaóport. Ha kihűlt a tojásos hab, folyamatosan hozzá adagoljuk az apróra vágott vajat, majd a meleg kakaós csokoládéval simára keverjük. Ha maradtak volna vaj darabkák a krémben, a meleg csoki megoldja. Vajtól függ, mennyire lesz folyós a krém. Mivel bőven volt krém így adtam kicsit az esztétikának is. smile hangulatjel

Igazából a hétvégi sütihez volt ez előkészület, hogy is kell szép és esztétikus tekercset sütni. Remélem meglátjátok mit sikerül alkotni szombatra.

2015.06.04.


Csokoládétorta

Csokoládétorta (még mindig nem nem lett rolád smile hangulatjel )

Piskóta:

5 tojás
80 g liszt
20 g kakaópor
100 g porcukor

Csokikrém:

150 g étcsokoládé
2 tojás
120 g kristálycukor
50 g kakaópor
250 g vaj

A tojásfehérjét a cukor harmadával betonkeményre verem. A sárgáját a maradék cukorral kihabosítom. Beleforgatom a habot és beleszitálom a liszttel elkevert kakaóport. Óvatosan összekeverem. Ezt a masszát szilikonos sütőpapírral bélelt tepsire egyengetjük és 180 fokon kb. 30 perc alatt megsütjük. Itt követtem el a hibát, nagyon elég lett volna 23-25 perc is, ezért nem tudtam feltekerni a tésztát így aztán tégla alakú torta lett belőle.

A csokikrémet így készítjük:

A tojásokat egy lábasban a cukorral folyamatosan kevergetve addig kevergetjük, míg a cukor elolvad és az ujjad beledugva melegnek érzed. Fontos, hogy kevergesd, különben édes rántottát kapsz! Ezt a meleg cukros tojást aztán habverővel addig habosítod, míg ki nem hűl. A csokoládét vízgőz fölött megolvasztjuk, ha megolvadt, elkeverjük benne a kakaóport. Ha kihűlt a tojásos hab, folyamatosan hozzá adagoljuk az apróra vágott vajat, majd a meleg kakaós csokoládéval simára keverjük. Ha maradtak volna vaj darabkák a krémben, a meleg csoki megoldja. Vajtól függ, mennyire lesz folyós a krém. Megint sok krém lett, ezért adtam az esztétikának egy pofont smile hangulatjel
2015.06.09.


Cheesecake brownie

Cheesecake brownie (18 cm-es kerek piteformához)

A brownie-hoz:


80 g vaj
120 g étcsokoládé
100 g cukor
2 egész tojás
70 g liszt
25 g cukrozatlan kakaó
50 g csokipasztilla vagy apróra vágott étcsokoládé
1 cs vaníliacukor
1 csipet só

A cheesecake-hez:

125 g natúr krémsajt (én mascarponét használtam)
125 g natúr joghurt
1 tojás
100 g cukor
1 cs vaníliacukor
20 g liszt

A sütőt 180 fokra előmelegítjük. A sütőformát kibéleljük sütőpapírral (ha nem tapadásmentes), vagy kikenjük, kilisztezzük.

Gőzfürdő felett felolvasztjuk a csokoládét és a vajat. Ha felolvadt, levesszük a gőzről és kézi habverővel beledolgozzuk a cukrot és a tojásokat. Ezután hozzákeverjük a lisztet, kakaót, sót, vaníliacukrot, majd az előkészített sütőformába öntjük. Csokipasztillával vagy apróra vágott étcsokoládéval megszórjuk a tészta tetejét.

Egy másik tálban kikeverjük a krémsajtot a joghurtot a tojással, a cukorral és a vaníliacukorral és a liszttel. A csokoládés masszára simítjuk, a tetejére 50 g olvasztott csokoládét csorgatunk, amit késsel márványosra mintázunk. Az előmelegített sütőbe tesszük és 35-40 percig sütjük, amíg a közepe még rezeg, ha megmozgatjuk a sütőformát. Szeletelés előtt hagyjuk kihűlni.

2015.06.12.



A 2.0-ás verzió jobb lett, mert ott csak étcsokit használtam, míg az elsőnél tejcsokit használtam, szebb is lett és keserűbb is.



Karamellás-túrós-csokis keksztorta

Karamellás-túrós-csokis keksztorta

(26 cm-es tortaformához):


Kekszes alap:

500 g darált háztartási keksz
225 g vaj
4,5 ek holland kakaó
120 g cukor
250 ml tej

A tésztához a vajat, a tejet és a cukrot addig melegítettem, míg homogénre nem olvadt. A tűzről levéve hozzáöntöttem a kakaós darált kekszhez, majd összegyúrtam. A tortaformát kibéleltem vele úgy, hogy legyen pereme is, majd a hűtőbe tettem fél órára. Véleményem szerint a fenti mennyiségek háromnegyedéből is elegendő vastagságú tészta lett volna.

Karamell:

230 g cukor
105 g vaj
100 ml tej
100 g mogyoró

A karamellhez a cukrot olvasztottam, majd hozzátettem a tejet és a vajat, a megkeményedett karamell darabokat újraolvasztottam. A tűzről levéve hozzákevertem a mogyorót és a kekszalapra öntöttem, majd visszatettem a hűtőbe 1 órára.

Túrókrém:

450 g túró
200 g tejföl
400 ml tej
1 cs vaníliás cukor
250 g porcukor
2 tojás
12 g zselatin
200 g vaj

A túrót, a tejföllel együtt, botmixer segítségével teljesen simára kevertem. A vajat a cukorral kihabosítottam, hozzáadtam a két tojást és a vaníliáscukrot. A zselatint 50 ml tejbe beáztattam. A két masszát összeforgattam és a tejjel apránként eldolgoztam. Ne ijedjetek meg, ha ilyenkor nagyon hígnak tűnik a krém, a zselatin majd teszi a dolgát, s állni fog, mint Katiban a gyerek. Mikróban a zselatint megmelegítettem, majd a masszához öntöttem, s jól elkevertem. A karamell tetejére öntöttem és 4 órára a hűtőbe tettem dermedni.

Csokimáz:

100 g étcsokoládé
20 g vaj
3 ek olaj

A csoki háromnegyedét az olajjal mikróban 10 másodperces ellenőrzésekkel megolvasztottam. A maradék csokival és a vajjal elkevertem majd a túrókrém tetejére simítottam, s az éccakát a hűtőben töltötte a süti.

Ma délbel, elég macerásan ugyan, de leügyeskedtem a karimát és forró vízbe mártott késsel szeleteltem. smile hangulatjel Nagyon látványos süti, de az ízétől annyira nem voltam hanyattesve smile hangulatjel Viszont nem kell hozzá sütő, ami az elkövetkezendő napokban emelheti az értékét a dolognak. Eléggé tömör, ebből nem nagyon kér senki sem repetát. smile hangulatjel A fele a "családé", a másik fele az esti tarokkosok bendőjében landol smile hangulatjel

2015.06.30.