2015. október 10., szombat

Piskótakísérletek

A piskótakísérletek első fordulója lezárult. smile hangulatjel
A következő versenyzők indultak a szép magas, összeesés- és/vagy gluténmentes piskóta címért:
- olajos búzalisztes piskóta

- hagyományos kukoricalisztes piskóta
- olajos kukoricalisztes piskóta
- hagyományos rizslisztes piskóta
- olajos rizslisztes piskóta

18 cm-es formákba készültek. A különböző fajta lisztek egy az egyben cserélhetők egymással.

A hagyományos piskóta receptje:

4 tojás
4 csapott evőkanál (8 dkg) porcukor
4 púpos evőkanál (8 dkg) búza-, kukorica- vagy rizsliszt

Nem teszek bele sütőport! A tojásokat egyben jó habosra verem fokozatosan adagolva hozzá a cukrot. Jó habosra. Aki nem szeretné egyben, az verje külön. Válassza ketté a fehérjét a sárgájától és a cukor 2/3-át a sárgájához tegye, az 1/3 át pedig félre. A fehérjét kezdjük el habosítani, majd mikor már habosodik, fokozatosan adagoljuk az 1/3 cukrot. Ezután fehéredésig keverjük ki a tojássárgákat a 2/3 cukorral. Forgassuk össze a két masszát, majd adagonként keverjük el benne (óvatosan, ne törjük össze a habot) a lisztet. Sütőpapírt vágunk a 18 cm-es tortaforma aljába és beleöntjük a masszát. 1 cm magasan felhúzogatjuk a forma oldalára és 180 fokon tűpróbáig sütjük. (Kb. 40 perc, de sütő függő.) Hagyjuk a formában hűlni, majd lazítsuk közbe és borítsuk ki a piskótát fejjel lefelé.

Az olajos piskóta receptje:

100 g porcukor + 40 g a habba
175 g liszt
75 ml olaj
75 ml tej
2 tojás
1/2 cs sütőpor

Ennél a tésztánál is külön verjük fel a fehérjét kemény habbá. Azért kell a cukor egy részét a fehérjéhez adni ebben az esetben is, mert segít keményebb habbá verni a fehérjét, valamint jobban megtartja az állagát az így felvert hab. Szóval a sárgájákhoz megy mindig a nagyobb mennyiségű cukor, amivel habosra keverjük, csak úgy, mint a hagyományos verziónál. Aztán ugyanúgy mixerrel, csak kis fokozaton elkeverünk benne egy csipet sót is az ízek karakterizálása végett és a tejet, olajat. A lisztet beleszitáljuk, majd kikapcsolt robotgéppel annyira elkeverjük, hogy ha beindítjuk ne szálljon fel porfelhő, majd bekapcsolva a gépet 1-2 percen át csomómentesre keverjük a masszát. Ebbe forgatjuk bele több fázisban a kemény fehérjehabot. Az így kapott tésztát ugyanúgy csak alul bélelt formába töltjük, ugyanúgy felhúzzuk a tésztát úgy egy centinyit a forma oldalára, majd 180 fokra előmelegített sütőben 45-60 percet sütjük. Sima alsó-felső sütésen. A teteje kissé púpos lesz, és meg is repedezhet, de ez nem baj. Sütés vége felé ellenőrizzük többször. Ha a teteje tapintva még puha, de a tűt beleszúrva már nem ragad rá tészta, akkor készen is vagyunk. Ezt sütés után azonnal kilazíthatjuk a formából egy kés segítségével, majd fejjel lefelé egy rácsra borítva hagyjuk kihűlni. Betölteni ugyanúgy töltjük, mint a rendes piskótát. Ami sütés közben a teteje, az kerül alulra, ha tortáról van szó. Ez nem fog összeesni, nagyon szép lesz a belseje és nagyon finom, akár magában is. Nem fojtogat úgy, mint a hagyományos piskóta és ez is legalább annyiféleképpen variálható. Plusz nem szárad ki sem másnapra, sem harmadnapra és a piskótánk is magasabb lesz.

Tapasztalatok:
Az olajos kukoricalisztes piskótában (nem készült kép) látom a legnagyobb potenciált, csak ügyelni kell rá, hogy a tojásfehérjét jól verjük fel. Az olajos rizslisztes verzió, bár kissé beesett a közepe, de akár 4 lapra is vágható, és a lapok cserélgetésével szép és sima tetejű torta készíthető.

Tervezem, hogy mindegyik fajtából sütök kakaós verziót. Ha kakaós piskótát sütünk, akkor a annyi evőkanálnyi lisztet cserélünk kakaóporra, ahány tojást használunk. Tehát a 4 tojásosnál 4-et. Illetve van még máklisztem is, így abból is szándékozom a hagyományos és az olajos verziók elkészítését is. 

Ezúton köszönöm meg, az "emberkísérleteimben" résztvevő fogyasztók közreműködését. smile hangulatjel Valamint Ágiét, aki a krémeses verziót töltötte.

2015.05.15.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése